Tütün - Fermantasyon
Aslında hepsi birer keyif maddesi olan tütünün çeşitli tipte tüketim şekilleri vardır. Tütün mamullerinden sigara, paket(kıyılmış) tütün, puro, pipo ve tömbeki çeşitleri yakılarak; enfiye buruna çekilerek; çiğneme tütünü de ağızda çiğnenerek kullanılır. Kullanımları değişik olan tütün mamullerinin de üretimleri birbirinden farklılıklar gösterir. Her çeşidin ayrı makine, tesis ve cihazları; hatta ayrı organi­zasyonları vardır. Bu tütün mamulleri sırasıyla, *
1-Sigara: Kıyılmış tütünün makinelerde otomatik olarak sigara kâğıdına sarıl­mış şeklidir.
2-Paket Tütün: Kıyılmış tütün ve defter halindeki sigara kâğıdından oluşur. Sigarayı içi­ci kendi zevkine göre kendi sarar.
3-Puro: İçi parçalı tütün ve dolgu puroluk, üzeri içi ve dış sargılık puro tütün­lerinden yapılır.
4-Pipo: İri kıyılmış ve özel olarak kokulanmış tütünlerdir. Pipo denilen araçla içilir.
5-Tömbeki: Parçalı olarak kıyılmış tömbeki tütünüdür. Nargile denilen ve için­de su bulunan özel bir araçla içilir.
6-Enfiye: İçine özel koku konulan toz tütünden yapılır.
7-Çiğneme Tütün: Tütünden yapılan bir çeşit çiklettir. Dünyada daha çok Kentucky tütününden yapılır. Ülkemizdeki Hasan Keyf tütünleri bu amaçla üretilmektedir. Asıl ismini aldığı Dicle kenarındaki üretim yerlerinde artık üretimi yapılmayan çiğnemelik tütünümüzün son yıllarda Gaziantep dolaylarında üretimine rastlanmaktadır. Yurt içinde daha çok Gaziantep ve çevresinde kullanılan çiğneme tütünlerin neredeyse tamamına yakını Mısır’a ihraç edilmektedir.
Bütün dünyada olduğu gibi Ülkemizde de çeşitler arasında üretim ve tüketim yö­nünden birinciliği sigara almaktadır.
Bu gün dünyada harmanlarına göre beş grup sigaranın üretimi yapılmaktadır. Bu gruplar:
1-Oriental veya Türk tipi sigaralar
2-Amerikan tipi sigaralar
3-İngiliz tipi sigaralar
4-Fransız tipi sigaralar
5-Diğer tip sigaralar ve mamullerdir.

1-Oriental veya Türk Tipi Sigaralar: Bu tip sigaralar oriental tip tütünlerden yapılır. Türkiye, Yunanistan, Bul­garistan, Makedonya ve eski Yugoslavya topraklarında yetiştirilen küçük boyutlu, ince dokulu, ince damarlı, az nikotin, zifir ve çok az arsenikli ve bol aromalı olan tütünlerden meydana getirilen bu grup sigaralar, filtreli veya filtresiz olarak içilebilen, hafif, tatlı içimli ve tabii hoş kokuludur. Tekel tarafından üretilen bu özellikteki sigaralar artık Tekel’in özelleştirilmesinden sonra harman olarak tamamen ortadan kalkacağı düşünülmektedir.
2-Amerikan Tipi Sigaralar: Bu tip sigaralar ise Amerikan tipi tütünlerden yapılır. Çoğunlukla Amerika, Brezilya ve Zimbabwe gibi ülkelerde yetiştirilen Virginia, Burley, Maryland ve Kentucky menşeli, büyük boyutlu, diri dokulu, kalın damarlı ve nikotini fazla olan tütünlerden mey­dana getirilen sigaralardır. Filtresiz içilmeleri zordur. Bu nedenle % 90'ı filtrelidir. Filtrelerin süzme güçleri etkilidir. Günümüzde karbonlu filtrelerin kullanımı yaygınlaşmıştır Bir kısım harmanlara % 5–15 oranında oriental tütünler katılır. Asıl özellikleri, harmanları tatlandırmak için çeşitli soslar ile değişik kimyasal esanslar ve sun'i kokular veya ağza serinlik verici mentol katılmasıdır. Bu grup sigaralar tok veya setçe, çok tatlı, sun'i kokulu veya mentollüdür.
3-İngiliz Tipi Sigaralar: Bu tip sigaralar çoğunlukla Amerikan, kısmen de Oriental tütünlerden yapı­lır. Özelliği Amerikan sigaraları kadar sert olmayışları ve harmanlarına hiçbir kat­kı maddesi (sos ve sun'i kokular) katılmaması, renklerinin açık sarı olmasına önem verilmesidir. Bu grup sigaraların daha çok filtreli içilir, sertlikleri hafif, tok veya sertçe tok, tatlı ve tabii kokuludur.
4-Fransız Tipi Sigaralar: Bu grup sigaraların nikotin ve zifirleri fazla, renkleri koyu kırmızı, tatları az, lezzetleri acımsıdır. Filtreli ve filtresiz çeşitleri vardır. Fransız tipi sigaralar Ülkemizde hiç üretilmemiştir.
5-Diğer Tip Sigaralar ve Mamulleri: Bu gruba giren sigaralar dört gruba girmeyen değişik içim zevkindeki bölgesel ve Ülkemiz koşullarında ticari değeri önemli olmayan diğer sigara tipleridir. Çeşitli Pipo ve Purolarla, Enfiye, Tömbeki ile Çiğneme tütünü bu gruba eklenmektedir.

Yorumlar   

#12 Fatih 11-05-2015 20:24
selamün aleyküm benim sorum siz yurtdisina avrupayada gönderiyormusunuz? Tesekür ederim
Alıntı
#11 HALİL 05-05-2015 21:12
çelikhan (80 tl) olan tütünü içiminize göre sert orta hafif gözünüz kapalı alabilirsiniz..iyi bir satıcı 3.sipariş verdim kalite hiç değişmiyor.TEBRİKLER
Alıntı
#10 emre 19-10-2014 07:39
Alıntılandı şahin:
arkadaş bende adıyaman tütünü satıyorum ama burda aydında cok sıkıyorlar bizleri satmamıza izin vermiyorlar ve büyük cezalar yazıyorlar.bunu ününe nasıl geceriz

tekel ruhsatı al TAPDK bir sorun çıkmaz
Alıntı
#9 Müşteriden tütün 21-07-2014 21:48
Selamün Aleyküm İhsan Bey kardeşim..

Bugün tütün geldi kargodan yalnız şöyle bir durum oldu sen bana 50 tl. demiştin ama kargo benden 30 tl. ve kargo ücreti olarakta 8 tl. aldı.sanırım hesapta bir karışıklık oldu ne olduğunu ben anlamadım.birde ödemeyi ben kredi kartı ile yapıcam demiştim ama kargo nakit ücret aldı yani siz öyle talimat vermişsiniz..bilginiz olsun diye bu maili yazma gereği duydum.şu durumda size muhtemelen 20 tl. borçlu oluyorum artık bir dahaki alışverişte bunu karşılarız…sevgiler selamlar..
Alıntı
#8 niyazi 30-04-2014 20:10
Slm lar. Yaklaşık 4 yıldır açık hafif tütün kullanmaktayım. Fakat her aldığımda farklılıklar görüyorum. Sizin tütünleriniz nasıl ve fiyat nedir? Ayrıca kapıda kredi kartı ile ödemeniz var mıdır? Bilgilerinizi bekliyorum.

Çelikhan tütünü : Selamlar. Tütünlerimiz kalite ksalite var 1 kg tütün 50 tl orta ayar 1 kg tütün harmanli 60 tl dir. 1 kg çelikhan özel tütünümüz 80 tl dir kapıda nakit ödememizvar tşk.ederim
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio