tütün beklemedeAdıyaman Tütünün balla beraber harmanlanması kısaca bala yatırılması işlemi saf ve organik olan tütünün içimini daha da düzeltmek ve mümkün olduğunca tütün mamulünün verdiği zararı minimum seviyede tutmak amacıyla yıllardır süregelen bir yöntemdir

Tütünde aktif bir madde olan nikotin, renksiz ve Uçucu bir “alkaloid” dir. Nikotinin insan vücuduna olan zararları hiç şüphesiz büyük bir gerçektir.

Her derde deva bir mucize olan bal tütünde aktif halde bulunan ve uçucu bir özellik taşıyan nikotini kendi içine hapsetmesi ve tütünü bu alkoloid den ayıran en temel besindir. Bala yatırılan tütün içindeki nikotini ve diğer zararlı maddeleri uçucu olan özellikleri sayesinde kendi içerisine hapsederek tütünü nikotininden büyük oranda arındırır. Bu sayede çoğu nikotininden arınmış tütünün eski haline göre insan vücuduna daha az zarar vereceği bir gerçektir.

Eğer kullanılan tütün zaten saf, organik ve tütünün yetişmesi esnasında herhangi bir ilaçlama vb işleme tabi tutulmamışsa o zaman alınan zarar minimum noktasına gelecektir.

Tütünün bala yatırılması işlemi zahmetli ve uzun soluklu bir emek ve işçilik ister.Bala yatırılacak tütünün seçimi azami önem taşımaktadır.Çünkü ideal balın en ideal tütünle en ideal ısı , ışık , nem ve sürede buluşması sanılanın aksine hiç de kolay değildir. Türkiye tütün cenneti olmasına rağmen tütünün balla harmanlamasını yapabilen pek insan kalmamıştır. Bunun sebebi zahmetli bir olması ve ticari kaygılardır. Tütün tüccarları arasında pek karlı sayılmamaktadır.tütün beklemede

Anadolu’da eski dönemlerde bazı doktorların sağlığı için sigara içmesini tavsiye ettiği çocukların ebeveynlerin, çocuklarına gelen zararı minimum düzeyde tutmak için kullandığı yöntem olup günümüzde sigaranın zararlarının daha fazla ortaya çıkması ile beraber artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

En kalitesiz yaprakları kimyasal ortamlarda içine binlerce katkı maddesi konularak içilebilir hale getiren ve bunu bütün dünya pazarlarında satan hazır sigara üreticileri ile saf katkısız olan yurdum tütünleri arasında kıyas yapmak elbette ki büyük haksızlık olur.

Hazır yoğurt mu ev yoğurdu mu? sorusu bizim bu tezimizi doğrular niteliktedir. Şöyle ki hazır yoğurdu ve ev yapımı yoğurdu güneşe koysak hangisi daha çabuk bozulur? Cevap tabi ki ev yoğurdudur. Nedeni ise içinde bir takım koruyucu ve katkı maddelerinin olmamasıdır.

Tütün de böyledir, hazır sigaralar raflarda yıllarca kalsa bir şey olmaz.nemi ve kuruluğu hep aynı kalır.ama tütün hızlı tüketilmezse bozulur.Nedeni katkısız ve saf olmasıdır.

Anadolunun Tütün diyarlarında henüz cocuk yaşta tütüne başladığını söyleyen 90 – 100 yaşını devirmiş bir çok yaşlı vardır.

Tütünün hem katkısız hem de bala yatırılmış olması içeceğiniz diğer tüm katkılı maddelerden daha sağlıklıdır.

Ballı tütün boğazı kesinlikle yakmaz, sizi tıkamaz, Sigarayı yakıp oluruna bıraktığınızda çıkan kül renginin bembeyaz olduğunu görürsünüz.Ayrıca siz de var olan hapsolmuş enerjiyi ortaya çıkararak hazır sigaraların verdiği bütün olumsuz etkileri engeller.Geceleri daha rahat uyumanızı ve sabahları daha dinç olarak uyanmanızı sağlar.

Balın tütüne girmeden onceki hali bal once

Çelikhan özel ballı tütün
Adıyaman ballı tütün

Sonra ki hali bal sonra

ballı tütün yeni

Tütüne başlayan bir kimse hazır sigaralardan hiç bir tat almaz.Bir daha kesinlikle zevkle içemez.

Ballı tütünleri ister el sarımı yaparak içer isterseniz de hazır sigara gibi 200 lü boş sigara tüplerine doldurulmuş şekilde tüketebilirsiniz..

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio