Adıyaman Tütünü - Toptan TütünAdıyaman Tütün ve Adıyaman Tütün ürecileri yıllarını tütüne vermiş tütüncüler.

Her meslekte olduğu gibi tütünde babadan oğla geçen bir iş gibi görülmektedir adıyamanda. Adıyamanda geçimini tütünle yapan yüzlerce aile var. Tütüncü olmak adıyaman tütünü yetiştirmek ve satışını yapmak belkide en zor mesleklerden bir tanesi tütüncü olmak çok zahmetli bir iş ve geliri çok düşük bir iş geliri bir yana o tütünü peşin paraya çevirmek ve evde ekmek bekleyenlere ekmek götürmek tütünü satarak dünyanın en zor işlerinden bir tanesidir.

Tütün fidelerini yetiştirmek sonra tütün fidelerini tek tek alıp tarlada tekrar ekmek ektikten kısa bir süre sonra sulama işlemi başlar. sulama işlemi ile birlikte tütünün içinde yabancı otlar belirginleşir ve oda bir dert. Tütünü kazma ile veya ilaçlama sitemi ile yabancı otlardan arındırmak. Derken tütün yavaş yavaş kendini tarlada göstermeye başlar Tütün kendi halinde gelişmeye devam ederken bizede seyretmek düşmüyor. ;Tabki. Her fidan ile tek tek ilgi istiyor. göbreleme işlemleri bozulmasin diye çeşitli zirai ilaçlamalar. ve daha iyi verim versin diye doğal göbreleme yöntemleri.  

Yaprakların daha belirgin daha kalın ve büyük olması için her bir dalla tek tek ilgileneceksin ve hepsini bıcakla veya makasla ciceklerini atacaksınki yapraklar güç kazansın. derken Tütün toplama sezonu geldi çattı ve tütün toplama işlemi yaklasık 1 ay sürmektedir. yapraklarını dalından güzlce bozulmayacak kırılmayacak şekilde toplayyip eve getiriyorsun daha sonra tek tek ipe gecirip güneşe koyucaksın koruması için. Koruma işlemi bittikten sonra bu sefer toplayama işlemi başliyor ambarda depolama en zor işlerden birtanesi. ve böyle devam eder Allah yardım etsin tütüncü kardeşlerimizi….

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio