Adıyaman Tütünü / Çelikhan tütünüÇelikhan tütünü özel yada Adıyaman tütünü özel arasındaki fark nedir onu anlatmaya çalışacağım.

Adıyaman ova tütünleri içim olarak şekil olarak ikinci kalite tütün sınıfına girmektedir. bunun nedeni ise şöyle anlatıyım. diyelim adıyaman merkez köylerindeki bir çiftçimiz ortalama 1 ton yada daha fazla tütün bir sezonda kaldırmaktadır. tütün cok olunca tabiki bunu kaldırmakta bi okadar zor istiyor her işte olduğu gibi tütün yetiştirmekte ilgi ister tütün çok olunca ilgide az olur. genelde ova tütünleri içimi acı boğaz yakan tütünlerdir. bunun nedeni az su vermek yada tarladan kaynaklıdır.

gübresiz tarlada cıkan ova tütünleri rengi sarı ama mat sarıdır. buna kıyasla iyi bir bakım yapılmış dağ tütünleri rengi sarı ve parlak güzel bi sarıdır içimide bir okadarda güzeldir. Ama dağ tütünü ile adıyaman ova tütünü arasındaki fark sadece kalite farkı değil fiyat farkıda çoktur. ama şunuda söylemek lazım dağ tütünü içtiğimizde hakkını veriyor verdiğimiz para helal diyebiliriz. ama ova tütünleri için aynısı söylemek mümkündeğildir. Tavsiyemiz Dağ tütünü ova tütünü arasında büyük bir dark vardır. içince göreceksiniz zaten adıyaman tütüncülük.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio