Adıyaman kıyılmış TütünMerhaba arkadaşlar. Birçok kişi tütünün nasıl yetiştiğini, nasıl kıyıldığını,

nasıl doğrandığını, içilecek hale gelene kadar hangi evrelerden geçtiğini merak ediyor. Bizlerde Adıyaman Tütüncülük olarak aklınızdaki soruları cevaplamak için bu yazıyı hazırlıyoruz. Ayrıca tütün kıyma işlemi nasıl yapılır daha iyi anlaşılması için video hazırladık.

 

Öncelikle tütün bitkisi hakkında bilgi verelim.

Tütün patlıcangiller familyasından 1 yıllık bir otsu bitkidir. Mayıs ayında bizim Adıyaman bölgesinde ekimi yapılır. Haziran Ağustos ayları arasında ise pembemsi çiçekler açmaya başlar. Bol bol sularsanız tütünleri daha çok verim alırsınız. Bizim tarladan bir resim:

Tarlamız dağ yamacında yani bol bol hava alabiliyor. Aynı zamanda serin dağ sularıyla sürekli suluyoruz. Böylece tütünlerden daha çok verim alabiliyoruz. Tütünü ne kadar çok sularsanız o kadar büyürler. Kayıtlara göre 1,5 metreye kadar uzayabiliyorlar.

Daha sonra tütün yapraklarını kırma işlemi gerçekleşir. Tarladaki bütün tütünler toplanır. Yaprakları ayrılıp tek tek şişlenir. En meşakatli kısımlardan biride budur. Şiş yardımıyla tütün yaprakları iplere dizilir. Sonra bu ipler iki ucundan asılarak güneşe bırakılır. 1 hafta boyunca güneşlenen tütün yaprakları kuruyup kıyılacak hale gelir. Aşağıda kıyım işlemi için getirilmiş tütün yapraklarını görüyorsunuz:

kıyım işlemi için getirilmiş tütün yaprakları

kurumuş tütün yaprağı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Şimdi sıra tütünleri kıyma işleminde. İnce orta ve kalın kıyımlar yapıyoruz. Çünkü farklı farklı isteyenler olabiliyor. Kıyım işmeinin nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio