sigara fiyati arttikca tutune ilgi artiyorAdıyaman tütününün ülkeye pazarlandığı illerden birisi de Şanlıurfa. Bu tütün şu sıralar hem Urfa hem de ülke genelinde oldukça sık tüketilmeye başlandı.

Tarihi Bakırcılar Çarşısı'nda tütüne artan ilgiyi tütün satıcısı Halil Bulşan anlattı. Bulşan, "Vatandaşlarımızın Adıyaman tütününü tercih etmelerindeki neden şudur, bizim tütünlerimiz ilaçsızdır ve aynı zamanda katkısızdır. Tabi buraya hazırladığımız tütünler kendi yöremizin ve ayrıca içerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmuyor" dedi.
Adıyaman'ın meşhur tütünü, Adıyaman'da olduğu kadar Şanlıurfa'da da pazar buluyor. Türkiye'nin değişik illerine pazarlanan tütün çeşidi 8'e ayrılıyor. Bunlar fiyatına ve damak tadına göre alıcı buluyor. Özellikle hazır sigara fiyatlarının pahalı olması sigara tiryakilerini kaçak tütüne yöneltti.
Kentin birçok noktasında kaçak tütün olarak adlandırılan Adıyaman tütünleri ilk tercih sırasında yer alıyor. Pazarlarda bir paket sigara fiyatına 30 gram tütün gelirken, vatandaşların tercih etmesindeki ayrı bir neden ise hazır sigaraların içerisine ne konulduğunun bilinmemesi oluyor.
İçicisine göre değişen tütün çeşitleri ise sert, yumuşak ve orta halli olarak gruplara ayrılıyor. Kalitesine göre 30 ile 80 lira arasında değişen bir kilogram tütünden, 50- 60 paket sigara çıkıyor. Tiryakilerin açık tütüne yönelmesinin en büyük sebebi ekonomik açıdan paket sigaralara göre daha ucuz olması. Sigaraların artık vitrinlerde teşhir edilmesinin yasaklanması tütünü nasıl etkiler, tütün satıcılarına pazarlama konusunda engel olunur mu bilinmez ama satıcılar şimdilik durumdan memnun.

'BİZİM TÜTÜNLERİMİZ İLAÇSIZDIR VE AYNI ZAMANDA KATKISIZDIR'
Tarihi Bakırcılar Çarşısı'nda tütün satan Halil Bulşan,"Biliyorsunuz Adıyaman'ın tütünü meşhur fakat sattığımız tütünlerin satış oranı ile ekim oranı sınırlıdır. Bizler buradan İstanbul, Ankara, Mers in, Antalya gibi illere de tütün gönderiyoruz. Vatandaşlarımızın Adıyaman tütününü tercih etmelerindeki neden şudur, bizim tütünlerimiz ilaçsızdır ve aynı zamanda katkısızdır. Tabi buraya hazırladığımız tütünler kendi yöremizin ve ayrıca içerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmuyor. Sarı tütünler daha ucuz oluyor. Çünkü daha hafif oluyor ve içmesi daha kolay oluyor. Kırmızı ve kahverengi diye tabir ettiğimiz tütünler ise en pahalı tütünler oluyor. Çok kaliteli oluyorlar ve içesi daha ağırdır. Onu herkes içemez, daha çok tiryakileri içiyorlar. Tütün fiyatları 20 ile 150 lira arasında değişiyor. En çok tercih edilen tütün çeşidi ise kahverengi ve sarı olan tütündür" diye konuştu. (KAYNAK GAZETEİPEKYOL)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio