tutun dumani tehlike saciyorSigara, pipo ve puro gibi benzeri tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmanın size ne kadar zarar verdiğini biliyor musunuz?

Tütün ürünleri kullanmasanız bile, etrafınızda içilen sigara, pipo ve pura gibi ürünlerin dumanına maruz kalmak sizi de hasta edebilir. Tütün dumanına maruz kalmayı fazla önemsemesek de aslında çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini unutmamak gerekiyor. Peki, tütün dumanına maruz kalmak hangi hastalıklara davetiye çıkartıyor? İşte yanıtı…

Tütün dumanına maruz kalmak öldürüyor

Sağlık Bakanlığının tütün ürünlerine karşı vatandaşları bilgilendirmek için hizmete açtığı “Havanı Koru” internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre, tütün dumanına maruz kalma, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden oluyor. Bu duman karışımında; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4 bin kimyasal madde bulunuyor. Tütün dumanında arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 40 adet kanserojen olan kimyasal karışım da yer alıyor.

Kalp hastalığı riskini artırıyor

Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa da beraberinde getiriyor. Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artıyor. Başkalarının tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli sigara içiciliğinde ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarıyor ve sigara içmeyenlerde kalp hastalığı riskini arttırıyor.

Kansere neden oluyor

Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranının, asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, radyasyon, tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazla olduğu belirtiliyor.

En çok çocuklara zararlı

Tütün dumanına maruziyet özellikle çocukları tehdit ediyor. Tütün dumanı, bebeklerde ve çocuklarda, ani bebek ölümlerine, astım vakalarına, kulak enfeksiyonlarına, solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Tütün dumanına maruz kalmak ayrıca bebeklerde düşük doğum ağırlığını da beraberinde getiriyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio