Tütün bir tarım ürünüdür. Tarım ürünlerinde toprak, iklim ve uygulanan tarımsal yöntemler ürünün içeriğini belirler.

Tütüncülükte her yılın ürünü kendi başına ayrı değerlendirilir. Çok büyük farklar olmasa da tıpa tıp aynı ürün üretilemez. Bu değişken durum tütün mamulü üreticilerinin ve kullanıcılarının istemediği bir şeydir. Tütün mamulü üreticileri müşterilerini kaybetmemek için standart ürünler yapmak üzere bir takım yöntemleri uygulamaktadırlar.

Modern toplumlarda olduğu gibi Ülkemizde de sigaradan alınan vergiler fazla olduğu için  sigara fiyatları yüksektir. Fiyatların yüksekliği tiryakileri sarmalık tütün içmeye yöneltmiştir. Sigara harmanları 5-10 çeşit tütünden oluşmaktadır. Bu çeşitlilik içim doyuruculuğu için gereklidir. Sigaradan sonra sarmalık tütün içenler, sigaranın verdiği içim doyuruculuğunu bulamadıkları için içtikleri sarmalık tütünlere bir takım işlemler yapma ihtiyacı duymaktadırlar. Verilen koku ve diğer maddeler çok basit yöntemlerle verildiğinden tütünün dokularına nüfuz edememektedir. Burun ile alınan koku, tütün içildiğinde alınamamaktadır.

Tütünün dokularına geçmeyen koku ve diğer maddeler dumana geçmediğinden uygulamalar başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Sigara sektörü ileri teknolojide çalışan bir sektördür. Verilen koku ve soslar teknolojiden istifade edilerek yapılmaktadır. Ev ortamında sarmalık tütün içicilerinin yaptıkları işlemler ile istenilen lezzet ve doyuruculukta tütün elde edilememektedir.

Tütünde koku nasıl alınır: Duman ağız boşluğuna doldurulur. Toplu olarak ortama bırakılır. Ortama bırakılan duman burunla içeri çekilir. Burnun aldığı koku tütünün kokusudur.

Yapılan uygulamalar aşağıda verilmiştir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio