Tütün fiyatları2016 senesi yeni sezon adıyaman tütünleri raflarda yerini aldı. ama tabiki çok yüksek fiyatlarla çiftçi bayram ederken tüccar ağlamakta. çünkü bu sene tütün fiyatları aldı başını gidiyor nereye kadar böyle devam edecek bilmiyorum ama bana sorarsanız bu işi abartılar.

Sarmalık diye piyasada satılan en yüksek fiyatı 15 tl. olan sarmalık adıyaman tütünü bugünlerde 25 tl alıcı bulurken. alıcı bu tütünü bulmakta zorluk çekmektedir. Bu yüksek fiyatların sebebini eminim çoğu kişi merak etmiştir. bilindiği gibi Adıyaman ova tütünleri kalitesi düşük fiyatı düşük olarak piyasada satılırdı.

Ama bu sene üretim az ve tarlada coğu tütün buzuldugu için bu sene adıyaman ova tütünlerini bulmakta zorlanan tüccar aldığı kalitesiz tütünleride üç beş kat yüksek fiyata almakta tabi bunun yanında çoğu esnaf diyelim bunu fırsat bilip olanıda alıp stok yapmaktadır. bu nedenle sarmalık tütünler yüksek bir fiyata satılmaktatır. 

Aslında işin aslı piyasada herkese yetecek kadar tütün var ama parası olan bu depoya attığı zaman ne olacak. kıtlık ve zam buda bazı insanların hoşuna gidecek ama sanmıyorum bu sacmalık fazla sürsün. çünkü bir kaç hafta içinde batman tütünleri piyasa girecek. ve sarmalık olarak satılan batman bütünleri piyasayı düzeltecektir. 

Çoğu insan maddi durumunda dolayi tütün içmektedir. ama şimdi böyle giderse adıyaman tütün fiyatları tekel sigarası fiyatlarını geçecektir. buda demektirki bence birileri bu abartılı tütün fiyarlarına dur demelidir. :)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio