tutun tarimi ekonomiyi guclendiriyorPhilip Morris/Sabancı ve iş ortaklarının 2009 senesinde başlattığı “Tütün Tarımı ve Kalkınma Programı”, çiftçinin yüzünü güldürüyor

 Program sayesinde; Adıyaman ve Hatay’da üretilen ve ihraç edilen oryantal tütün tutarı, son 5 yılda 50 milyon dolara ulaştı.Philip Morris/Sabancı ve iş ortaklarının Adıyaman ve Hatay illerinde 2009 senesinde hayata geçirdikleri “Tütün Tarımı ve Kalkınma Programı” bu yıl 6. senesine girdi. İhracata uygun kalitede oryantal tütün yetiştirilmesini destekleyen program sayesinde, ihracat miktarı artarak devam ediyor. 

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle bir açıklama yapan Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Filiz Yavuz Diren programla ilgili şunları söyledi:  “Bugün 128 ülkede 4,3 milyon hektar alanda yaklaşık 7,5 milyon ton tütün üretimi yapılıyor. Dünya genelindeki ‘oryantal tütün’ üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren ve bu alanda ‘dünya lideri’ konumunda bulunan Türkiye için, tütün tarımı ekonomik anlamda büyük önem arz ediyor. Ülkemizin ihracat potansiyelini değerlendirmek amacıyla, 2009’da Güney ve Güneydoğuda bazı illerde Tütün Tarımı ve Kalkınma Programını başlattık. Programın iki temel hedefi var. Bunlardan ilki, ihraç edilebilir kalitede oryantal tütünün bölgede yetiştirilerek Türk tütününün dünyadaki rekabetçiliğinin artırılmasıdır. Diğeri ise, tütünün yeniden geçim aracı haline getirilerek, yöre insanlarına doğup büyüdükleri topraklarda ekmeklerini kazanma fırsatının sunulmasıdır.” 
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlayan Diren; program kapsamında; iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırdıklarını ve teknoloji transferi ile verimi artırdıklarını belirtti. Diren, tütünün kalitesini ve ihracat miktarlarını yıllar itibarıyla artırdıklarını ileterek, şunları ekledi: “2010-2014 arasında bölgeden alınan tütünün büyük bölümü ihraç edildi. Bu dönemde ihraç edilen tütünün değeri 50 milyon dolara ulaştı. ‘Tütün Tarımı ve Kalkınma Programı’ ile birlikte Adıyaman ve Hatay’daki köylerimiz ile dünya pazarları arasında ticaret köprüsü kuruldu.” 
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) yaptığı araştırma ile programın ekonomik ve toplumsal etkilerini de ölçtüklerini belirten Diren, araştırmaya ilişkin bulguları paylaştı:“Program kapsamında yaklaşık 5 bin 500 çiftçiden tütün alır hale geldik. Milyonlarca dolarlık tütün alımının yanı sıra; bölgedeki tütün üretimine ilişkin Ar-Ge faaliyetleri, eğitim programları, ekipman ve örnek çiftlikler için yaklaşık 3,5 milyon dolar yatırım yapıldı. Tütün Tarımı ve Kalkınma Programının başlaması ile birlikte, BETAM verilerine göre hane halkı gelirleri 2 katına çıkarak, destekleme alımının yapıldığı dönemki eski seviyelerine geri döndü. Tütün alımı yapılan bölgelerden, mevsimlik işçi olarak başka şehirlere çalışmaya gidenlerin sayısı ise üçte birine düştü. Tütün Tarımı ve Kalkınma Programının önümüzdeki dönemde ekonomimizi daha da güçlendireceğine inanıyoruz.”

Tütün Tarımı - Adıyaman Tütünü - Toptan Tütün Sarmalık Tütün - Tütün çeşitlerimiz - Perakende Tütünlerimiz - pipo tütün - kaliteli tütün - tütün satan yerler - tütün toptancıları

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio