Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Türkiye’nin ihracattaki tütün payını artırmak amacıyla kaliteli tütünlerin üstün özellikli olanlarını bir araya getirilerek ıslah çalışması yapılıyor. Tokat´ta devam eden tütün ıslah çalışmaları kapsamında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Ahmet Kınay daha verimli ve daha kaliteli tütün elde etmeyi başardı. Ziraat Fakültesi’nde tarla bitkileriyle ilgili araştırmalar yapan Kınay, üstün özelliklere sahip tütünlerden elde ettiği tohumlarla yaptığı ıslah çalışmaları sonrasında daha kaliteli ve daha verimli tütün elde ettiklerini ifade ederek, “Biz özellikle Karadeniz bölgesindeki üstün özelliklere sahip olan ebeveynleri bir araya toplayıp, bunların üstün özelliklerini tek bir bitkide toplamak amacıyla ıslah çalışmalarına başladık. Bu çalışmalarımızın sonucunda bugün geldiğimiz noktada 3 tane bölge için yaklaşık yüzde 20 ila 30 arasında verim artışı ve bunun yanında yüzde 10 aynı hatlarda kalitenin yükseldiğini gördük. Bu üstün özelliklere sahip olan 3 tane hattımızın melezleme işlemleri biraz uzun sürdüğü için emaskülasyon yani bitkilerin kendi kendisini tozlayarak yeni tohum oluşturabilmesini önlemek için erkek kısırlığı aktardık” dedi.

Türkiye’de tütün sözleşmeli üretim şeklinde yapılmakta ve özel sektör tarafından tamamen alınmakta olduğunu ifade eden Kınay, “Bu yaptığımız verim artışı sayesinde günümüzde yaklaşık 90-95 bin ton tütün üretimi varken, yüzde 20 ila 25 bunu arttırdığımızı düşündüğümüzde yaklaşık 20 bin ton civarında bir artış sağlanmış olacağız. Bu 20 bin ton tütün demek bugünkü son fiyatlara göre yaklaşık 24 milyon lira daha bizim çiftçimizin cebimize girmesi ve tütün tamamen ihraç edildiği için, ihracatında da yaklaşık 7 dolar civarında gibi bir fiyata sahip olduğundan dolayı, yaklaşık ülkemize 140-150 milyon dolar gibi bir gelir artışı sağlamamız mümkün olacaktır” diye konuştu.
Türkiye’de tütün ihracatını arttırmak, ithalatını da azaltmak için çaba harcamakta olduklarını ifade eden Kınay, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu konuda çalışan ne yazık ki ülkemizde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda bilim adamı bu işle uğraşmakta. Yaptığımız çalışmalarda çok fazla yol kat etmemiz, bununla ilgili daha fazla zamana ihtiyacımız ve çalışmaya ihtiyacımız olduğu görülüyor. Bu mevcut yaptığımız çalışma gibi benzer çalışmalar yapılarak ve bunun yanında farklı çalışmalarla birlikte en kısa sürede ülkemizin ihracattan alacağı tütün payının artırımı ve ithalatı en kısa sürede yarıya indirebilme imkanımızın olduğunu söyleyebiliriz burada rahatlıkla. Bunun gibi çalışmaların devam etmesini beklemekteyiz."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio