Günümüzde birçok ülkede, sigaralık veya çiğneme tütün'ünün kalitesini geliştirmek,

iyileştirmek amacıyla eklenebilir maddelerin (katkı maddeleri) varlığı bi­linmektedir. Bu konudaki ilk gelişme, denizciler tarafından alkol-su karışımına tütünleri serperek, seyahatleri boyunca tütünlerinin tat ve tazelik bakımından korunması amaçlanan uygulamaydı. Günümüzde ise "casing" ve "flavouring" diye adlandırdığımız kokulandırma ve tatlandırma işlemleri, iki amaca hizmet etmektedir.

  • İçim kalitesinde, özellikle sertlik ve tokluk derecelerini uygun dereceye getirerek kaliteyi iyileştirmek yönündedir. Eklenen maddeler, esansiyel yağlar ve diğer maddeler sayesinde, aroma arttırılmaktadır.
  • Dış etkenlere karşı (havanın rutubeti, sıcaklığı, vs..) tütünün içerdiği rutubeti koruma ve absorbsiyon yeteneğini arttırma yönündedir. Bu işlemlerde son aşama ise tütünü işleme ve bakım sırasında korumaktır.

SİGARALIK TÜTÜNLERDE KOKULANDIRMA: Günümüzde yapılan çalışmalarda, birçok tütün eksraktı ve formülasyonlar, içim bileşenleri ve içim bileşenlerinde farklı sonuçlar veren denemeler ya­pılmaktadır. Bu çalışmalar, tatlandırma (casing) ve toasting (ani yüksek sıcaklık verme) işlemleri olarak uygulanmaktadır.

TATLANDIRMA İŞLEMİNDE ŞEKER ORANININ ÖNEMİ: Tatlandırma (casing) formülasyonlarında, şeker ve şekerli maddeler önemli bir rol oynamaktadır. Bu maddeler, özellikle Burley tütünlerde kullanılmaktadır. Bu maddelerin içimdeki rolü ise içim sırasında bulunan nitrojen bileşimleri tarafından nötralize edilen alkalin reaksiyonları sonucu, içimin asidik özellik göstermesidir.

Oriental ve Virginia tütünlerde, doğal olarak bulunan şeker içeriği ise nitrojenin yarattığı içimde sertlik ve tokluk veren etkenleri nötralize etmeye kendi başına yeterlidir. Bu tütünlerdeki şeker içeriği, yıldan yıla değişim gös­terebilmektedir; ancak bu varyasyonlar, kullanılan harmanda yapılacak değişim­lerle uygun orana getirilebilmektedir.

Burley tütünlerinde, şeker miktarında önemli derecede özellikle eksiklik yönünde bir düzensizlik vardır. Bu durum, sonradan yapılacak şeker eklemeleriyle düzenlemelerde miktar çok önemlidir. Aşırı miktarda yapılmamasına çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, içim karakteristiklerinin iyileştirilmesinden çok, içime yavanlık, tatsızlık kazandırılabilir.

Şekerler, "Casing sosu" olarak adlandırılan bir solüsyonda karıştırılır. Burley tütünleri de, kıyım işleminden önce casing işlemi uygulanır. Casing uygulaması, tütün yapraklarındaki hücrelere absorbsiyonun kolay olması, casing sosundaki maddelerin kıyım gibi, sonraki işlemlerde madde kaybına uğramaması için her zaman sıcak yapılmalıdır. Casing uygulamasında bir diğer prosedür ise, yine sı­cak olarak atomize halde sprey şeklinde uygulanmasıdır. Birçok ülkede, sosa tabi tutulmuş tütünler, daha sonra "toasting" işlemine tabi tutulmaktadır. Bu proses, tütünün, kısa periyodluk bir sürede 120 -160C° de şartlandırılmasına yöneliktir; böylece tütünün kendisi ve içim özelliklerinde istenen olumlu değişimler gözlenebilir

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio