Bu yılki Uluslararası Türün Forumu 11 Eylül Cuma günü Gümülcine’de (Komotini) düzenlenecek.

Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis’in merkezi Portekiz’de bulunan Uluslararası Tütün Üreticileri Birliği’ne (ITGA) yaptığı öneri sonrası, bu yılki Uluslararası Tütün Forumu'nun (Tobacco Oriental Forum) 11 Eylül’de Gümülcine’de düzenlenmesine karar verilmişti.

Azınlıkça'nın haberine göre Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya - Trakya Eyaleti’nde birçok aile geçimini tütünden sağlarken, tütün aynı zamanda bölge ekonomisine de katkıda bulunuyor. Rodop ilinde 6.700, İskeçe ilinde 2.850 ve Kavala ilinde 330 faal tütün üreticisi bulunuyor.

Forumla ilgili olarak daha önce Eyalet Başkanlığı tarafından yapılan ilgili açıklamada “Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası’ndan etkilenen tütün sektöründeki gelişmeler, sigaranın içeriğine yönelik uygulanacak önlemler ve bu önlemlerin tütün üreten ülkelerin ekonomilerine yönelik etkileri, eyaletimizdeki basma tipi yüksek kaliteli tütün, sadece tütün üreten yaklaşık 10.000 kadar hanenin maddi açıdan tütüne bağlı olması, Rodop ve İskeçe illeri için tütünün geleneğinin ve kültürün bir unsuru olması bizi bu inisiyatifi almaya sevk etmiştir. Hedefimiz sorunları öne çıkartmak ve tütün üreticilerinin haksızlığa uğramaması ve ürünün zarar görmemesi için mücadele etmektir” ifadelerine yer verilmişti.

Birçok ülkeden tütün tüccarı gelecek

ITGA, dünyadaki milyonlarca tütün üreticisini temsil eden ve tütün üreticilerinin uluslararası alanda güçlü bir şekilde temsil edilmesini hedefleyen ve kâr gütmeyen bir kuruluş. ITGA bu amaçla her yıl farklı bir ükede Uluslararası Tütün Forumu düzenliyor. Bu etkinliğe tütün üreten Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye, FYRO Makedonya, Kırgızistan, Umman, Tayland ve Çin gibi ülkelerden tütün üretici kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra tütün işleyen ve tütün ticareti yapan şirketler de katılıyor. Söz konusu etkinlik bundan iki yıl önce Selanik’te düzenlenmişti.

11 Eylül’de Gümülcine’de düzenlenecek etkinlik, başta Doğu Makedonya Trakya Eyaleti olmak üzere Gümülcine’yi ve bölgedeki tütün ile tütün üreticilerini dünyaya tanıtma fırsatını sağlayacak. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio