Adıyaman Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir İl’dir. 38’11’ - 37’25’ kuzey enlemi ile 39’14 - 37’31’ doğu boylamı üzerinde yer alır. Rakımı 669 metredir. Doğusunda Diyarbakır, güneyinde Şanlıurfa ve Gaziantep, batısında Kahramanmaraş, kuzeyinde ise Malatya İlleri ile çevrilidir. İlin merkez İlçe dahil 9 İlçesi, 355 Köyü, 613 Mezrası bulunmaktadır.

AKARSULAR :

İldeki akarsular genellikle kuzeyden güneye doğru ve paralel olarak akarlar, Sular düzensiz olup, derin yataklıdır. Fırat nehri İlin en önemli akarsuyudur. Şanlıurfa ve Diyarbakır İlleri ile sınır oluşturur. İl içindeki uzunluğu 180 Km’dir. Kahta, Kalburcu ve Göksu çayları nehrin başlıca kollarıdır. Diğer akarsular Halye deresi, Eğri çayı, Çakal çayı, Çat deresi, Gürlevik deresi, Besni Akdere, Sofraz çayı, Keysun çayı, Ziyaret çayı ve Göksu çayı diğer kolları diye sıralanmak mümkündür.

OVALARI :

Önemli sayılacak ova platolar İlin güney kesiminde yer almış olup, isimleri; Kahta ovası, Samsat Ovası, Keysun ovası, Azaplı-inekli ovası, Çelikhan (Pınarbaşı) ovası ile Adıyaman ovasıdır.

DAĞLIK ALANLAR:

Kuzey kesimi, Torosların uzantısı olan Malatya Dağları ile kaplıdır. Güneye inildikçe yükseklikler azalır ve tamamıyla ova nitelikli araziler başlar. Çelikhan, Tut ve Gerger İlçelerinin tamamına yakını dağlık bir özellikte görünür. Merkez Besni ve Kahta İlçelerinin kuzey kesimleri dağlık, güney kesimleri ova şeklindedir. Samsat İlçesi ise İlin en düzlük arazilerine sahiptir. İlin belli başlı dağları ile bunların rakımları şöyle sıralanabilir.

- Akdağ 2.551 m.

- Dibek 2.549 m.

- Ulubaba 2.533 m.

- Gördük 2.206 m.

- Nemrut 2.150 m.

- Borik 2.110 m.

- Bozdağ 1.200 m.

- Karadağ 1.115 m.

 

GÖLLER :

İlde dört doğal ikide yapay olmak üzere altı göl bulunmaktadır.

Doğal Göller;

- Gölbaşı Gölü 2.19 Km.

- İnekli Gölü l.09 Km.

- Azaplı Gölü 2.72 Km.

- Abdulharap Gölü 5 Km.

  Yapay göller ise;

- Atatürk Baraj Gölü : 81.700 hektar

-Çamgazi Baraj Göleti : İnşaat çalışmaları devam etmektedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ :

Adıyaman İli Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinin özelliklerini taşımaktadır. Bitki örtüsü üç bölgenin özelliklerini taşır. Yüksek rakımlı yerler genelde meşe ağaçları ile kaplanmış olmakla birlikte, bu alanlar yer yer muhtelif nedenlerle çıplak hale geldiği görülmektedir. Yaz mevsiminin uzun ve kurak geçmesi dolayısıyla orman içi bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. Tarım yapılmayan alanlar çayır, mera, yabani ağaçlar ve makilerle kaplıdır. Tarla alanlarının bulunduğu alçak rakımlı arazilerin bitki örtüsü ise, insanların eliyle tahribe uğramıştır.

İKLİMİ :

Adıyaman karasal iklimin etkisindedir. Genelde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Doğu Anadolu ile Akdeniz bölgeleri arasında geçit konumundadır. Bölgedeki diğer İllere göre daha çok yağış alır.

YERALTI KAYNAKLARI :

Adıyaman İli Maden, petrol ve tarihi eser açısından oldukça zengindir. Özellikle Gerger, Besni, Çelikhan ve Merkez İlçede zengin krom, demir, bakır, manganez, Gölbaşı İlçesinde ise kömür yatakları tespit edilmiştir. İlin kuzey kesimlerinde yapılan petrol arama çalışmalarından olumlu sonuç alınmış ve Adıyaman petrol üretiminde Türkiye’nin bir numaralı İli haline gelmiştir. Yeraltı tarihi eser varlığının çok önemli boyutlarda olduğu saptanmıştır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio