Adıyaman Tütünü - Çelikhan TütünüBir arkadaşımdan aldığım bilgilere göre, fabrikasyon sigaraya oranla çok çok daha az zararlı olan, kalitelisini bulduğunuz takdirde en kaliteli fabrikasyonu beğendirtmeyen tütün.

sigara içenler! iki dakika bakın bir şey söyleyeceğim. şimdi sizinle finansal refahınız adına bir toplantı yapacağız. konu başlığımız; "tütün ve sigara(fabrikasyon)"

Zamlarla birlikte en ucuz sigara 6 lirayken en pahalısı ise 9,5 liraya yükselmiştir. herkesin tercihleri farklı olduğundan, hem ortalama olsun hem de sembolik olsun diyerek fabrikasyon sigara içme bedelinin günlük minimum 7,5 lira olduğunu varsayıyorum. daha sonra kendi sigaranıza göre hesabınızı yaparsınız.

Günde 1 paket sigara tüketen bir kişinin aylık havaya üflediği tutar; 225 türk lirası. tabi eminim ki 1 ay içerisinde çeşitli nedenlerden günde 2 pakete çıktığınız da oluyordur. her ay sadece 3 gün iki pakete çıkıyor olsanız ödediğiniz tutar 250 türk lirası olur.

gelelim tütün içen kişinin aylık masrafına. günde 1 paket fabrikasyon sigara tüketen bir kişinin aylık tütün ihtiyacını, 400 gram tütün rahatlıkla karşılamaktadır. fakat, günde 2 pakete çıkılan zamanları da hesaplayıp adaleti sağlamak adına 500 gram olarak yuvarlıyorum. kilosu 50 tl olan mis gibi adıyaman tütünü'nün 500 gram'ı bir çoğunuzun tahmininde de olduğu gibi 25 tl. eğer tütün içiyorsanız kağıt ihtiyacınız da var demektir. 200'lük paketler halinde satılan, dışarıdan bakıldığında fabrikasyon bir sigaradan hiç bir farkı olmayan kağıtlarımız ise 6 türk lirasından satışa sunulmaktadır. bu kağıtlardan ise ayda 3 paket almanız yeterli olacaktır fakat onu da yuvarlayıp 4 yapıyoruz ve 24 lira kağıt masrafı ekliyoruz.(25 diyelim) ulaştığımız sonuç; tütün içen birinin aylık masrafı, maksimum 50 türk lirası.

şimdi çok basit bir çıkarma işlemi yapıyoruz. ( 250-50=200 ) her ay tam 200 türk lirası kâr.

şimdi sonuçları yıl bazında değerlendirelim.


fabrikasyon sigara içen kişinin yıllık sigara masrafı. (250 x 12= 3000 türk lirası)
tütün içen kişinin yıllık tütün masrafı. (50 x 12= 600 türk lirası)
elde edeceğiniz yıllık kâr; (3000-600= 2400 türk lirası)

şimdi ise aylık 200 tl taksitle veya yıllık 2400 tl nakit para ile sahip olabileceğiniz şeylerin ufak bir listesini çıkaralım;

ikinci el 1 adet chopper motorsiklet veya sıfır bir scooter motorsiklet. 

yanınızda götürmek istediğiniz bir kişiyle her şey dahil 7 gün 6 gece avrupa seyahati.

profesyonel bir fotoğraf makinası.

yarı profesyonel bir kamera.

çok güzel bir gitar.

o çok istediğiniz çanta/ayakkabı/şapka vs vs.

yeni hobiniz için ekipmanlar. (kamp seti/dağcı seti/kayak seti/resim seti vs vs.)

son model bir cep telefonu.

uçak diye tabir edilebilecek bir masaüstü bilgisayar veya iyi bir laptop.

42" led tv veya biraz daha küçük bir televizyon+ playstation / xbox

harika bir ev sinema sistemi.

mobilya kataloglarında gördüğünüz ancak alamayacağınızı düşündüğünüz koltuk/yatak/masa vb ürünler.

biraz yardım sever olup ihtiyaç sahibi bir çocuğun okul masraflarını karşılama erdemi.

ve daha bir sürü şey.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio