Bu hafta boyunca ülke genelinde kamuoyunda bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yıl Yeşilay’ın kuruluşunun 96. yıldönümü kutlanmaktadır.  Bu kapsamda bizde Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi olarak;

02 Mart 2016 tarihinde koordinasyonunu ve yönetimini Tütün İl İrtibat Sorumlusu Ayhan ALTUN ve Birim Çalışanı Hayriye TUNÇ’un sağladığı, Elazığ Adliye Sarayı içi zemin katında Yeşilay Derneğinin de  katkı verdiği Tütün ve Uyuşturucuyla Mücadele konulu bir stand açtık.
       
Toplum sağlığını ilgilendiren Tütün ve Madde Bağımlılığı ile mücadelede halka en kısa yoldan ulaşmak ve bağımlılıkla ilgili toplumda farkındalığı daha da arttırmak amaçlanmıştır. Standımızı ziyaret eden kişilere Karbonmonoksit gazı ölçümü yapılmıştır. Ölçüm sonucu, değerleri yüksek çıkanlar sigarayı bırakması için tavsiyelerde bulunularak kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmişlerdir.  Ziyaretçilerin Tütün ve Madde Bağımlılığı ile mücadelede farkındalığını arttırmak için konuyla alakalı el broşürü, "Sigara İçilmez" uyarı logosu bulunan araba kokusu ve yine "Sigara İçilmez" uyarı logosu bulunan magnet dağıtılmıştır. Tütün ve Madde Bağımlılığı ile mücadelede yapmış olduğumuz bu farkındalık çalışması başarılı bir şekilde icra edilmiştir. 
       
Ayrıca Elazığ Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin PİŞKİN ve Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sinan İNAL ziyaret edilerek, Tütünle Mücadele figürlü çeşitli hediyeler verilmiştir. Ziyarette Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin PİŞKİN stant ve bağımlılıkla mücadele konusunda bilgiler verilmiştir. Başsavcı sigara kullanmadığını, sigara ve madde bağımlılığı ile mücadeledeki o kararlı duruşu bizi oldukça mutlu etti. Adliyede 4207 Sayılı Kanun uygulamaları ve mücadelesi hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcımıza ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederiz.  
      
Sağlıklı bir gelecek için Elazığ’da Dumansız Hava Sahası çalışmalarımıza katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. Bu kararlı duruşla oluşan Dumansız Yaşam Kültürünü yaygınlaştırmak bu günü bir dönüm noktası kabul ederek  herkesin Dumansız Yaşam Kültürüne dahil olmasını temenni ederiz. Gelin dumansız yarınları birlikte kuralım.

Tüm hassasiyetimizle diyoruz ki; "DUMANSIZ HAYAT HER YAŞTA RAHAT."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio