tutunAVRUPA ÜLKELERİ SİPARİŞ VERİYOR…  Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Sekreteri Ali Yakuş, 7-8 ton tütün beklerken kuraklık nedeniyle 4 ton tütün elde edilebildiğini belirtti ve fabrikadaki tüm tütünlerin satıldığını açıkladı. Yakuş, Avrupa ülkelerinin sipariş vermeye devam ettiklerini söyleyerek, önümüzdeki yıl serbest ekime devam edeceklerini vurguladı.

Ayşe BULUT

Ülkemizde uzun bir aradan sonra, moral verici bir güzel haber ortaya çıktı... Karpaz bölgesinde 12 yıl aradan sonra ekilerek hasadı yapılan tütünün tamamı fabrikaya teslim edildi ve hepsi Avrupa ülkelerine satıldı.

Karpaz Kooperatif Tütün Satış Şti. Sekreteri Ali Yakuş, ellerindeki stok tükendiği için ilgili bakanlıktan alınan izinle 22 ailenin 12 yıl sonra bu yıl ilk kez tütün ektiğini belirtti ve 7-8 ton tütün hasat etmeyi beklerken, kuraklık nedeniyle ancak 4 ton tütün hasat edilebildiğini belirtti. Kilosu 13 TL’ye üreticiden alınan tütünün tamamının satıldığını ve Avrupa ülkelerinden siparişler gelmeye devam ettiğini ifade eden Yakuş, bu nedenle önümüzdeki yıl da serbest ekime devam edeceklerini vurguladı.

Ali Yakuş, fabrikada hiç tütün kalmadığını, ellerinde bulunan tütünün tamamının satıldığını belirterek Avrupa ülkelerinden sipariş aldıklarını ancak ellerinde tütün kalmadığını söyledi.

Yakuş, 12 yıl aradan sonra ekim yapıldığını ancak yılın kurak olması nedeniyle beklenen verimin alınmadığını belirti. 22 üreticinin tütün ektiğini söyleyen Yakuş yaklaşık 7-8 ton tütün elde etmeyi hedeflediklerini ancak yılın kurak geçmesi nedeniyle 4 ton tütün elde edildiğini dile getirdi.

Tütünün kilosunu 13 TL’ye tek kalite olarak aldıklarını yineleyen Yakuş, ambarda hiç tütün kalmadığını, bu nedenle de seneye serbest ekimin devam edeceğini vurguladı.

Yakuş, “Şu an aldığımız tütün siparişlenmiştir. Biz yılda 70 ton tütün pazarlıyoruz. Şu anda sipariş var ancak elimizde tütün yok. Bu nedenden dolayı da önümüzdeki yıl serbest ekime devam edeceğiz. Devlet birçok ürüne teşvik veriyor. Devlet yetkililerinden bu teşviğin tütüne de verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio