tutun-tuketimi

Türkiye’de üretilen tütünlerin %98’i sun-cured (Güneşle kurutulan) tipi, oriental tütünlerdir.Geri kalan kısmı dark air-cured (Sigar), fl ue-cured (Virginia), light air-cured (Burley) üretimi şeklindedir.

 

18. yüzyıldan itibaren geleneksel bir tarım kolu haline gelen tütüncülük, Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmıştır. Tütün iç tüketimi karşılamak ve ihracat maksadıyla üretilmektedir. Türkiye genelinde farklı tütün çeşitleri üretilmekte, aynı zamanda bu çeşitler bölgelere göre de değişmektedir.
Ülkemizde üretilen tütünler yetiştirildikleri bölgeler, toprak yapısı, bulundukları ekolojik faktörler, irsi özellikleri nedeni ile farklı karakter gösteren tipler olmuşlardır. Yerli tütünler, üretim bölgelerine göre 4 gruba ayrılmaktadır. Ege, Marmara-Trakya, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi
tütünleri diye gruplandırılırlar.

 

Ege Bölgesi tütünleri 

Türkiye’de Ege Bölgesi üretim alanı, miktarı ve ihracattaki payı ile ilk sırayı almaktadır. Bu bölgede üretilen tütünler uluslararası piyasada İzmir tütünleri olarak tanınırlar. Bölgede üretilen tütünler yeknesak ve standart bir durum gösterirler.

Genellikle küçük yapraklı, sapsız, karınlıca, açık sarı-kırmızı renkli, ince damarlı, kıvırcık görünüşlü, kuvvetli bir dokuya sahiptirler. Nikotini düşük, yanmaları yavaş, tatlı içimli, kokulu tütünler olan Ege bölgesi tütünleri, sert karakterli harmanların sertliğini azaltma, yavan içimli harmanları tatlılaştırma ve nötr harmanlara koku verme özellikleri nedeniyle sigara yapımcıları tarafından aranmaktadır.

İzmir menşei adı altında Ege Bölgesi’nde üretilen tütünler tatlılık, yavaşlık ve koku özellikleri,karıştırıldıkları harmanları ıslah ederek içim tadlarını ve nefasetlerini artırmaları nedeniyle, Amerika ve Avrupalı sigara fabrikatörleri tarafından yıllarca rağbet görmüştür. Günümüzde harmanlarda kullanma oranı azaltılmışsa da hala aranan bir tiptir. Tütün ihracatımızın %90-95’ini Ege tütünleri teşkil etmektedir (Tütün Eksperleri Derneği, 2010). Karabağlar, Kokulu, Ege, Çıtır, Sarıbağlar tipleri olarak, güneyde Muğla’dan, Kuzeyde Balıkesir’e kadar uzanan bölge ile sahilden Uşak-Afyon- Denizli’ye kadar uzanan bölgede yetiştirilen Ege tütünleri miktar olarak toplam üretimimizin %55’ini oluşturmaktadır. Ege bölgesinde Akhisar, Saruhanlı, Gavurköy, Ödemiş, Tire, Bayındır, Ovakent, Manisa, İzmir, Aydın ünlü tütün yöreleridir.

Tütünün hektar verimi tamamen iklim şartlarına bağlıdır. Çünkü yerli tütünler sulanmaz ve gübre atılmaz. Yağış miktarının fazla olduğu yıllarda tütün verimi yüksek olur. Hektar verimi bölge için ortalama 900 kilodur. Bir ekiciye düşen ürün miktarı ortalama 500 kilo civarındadır. 


Yorumlar   

#3 müşteridemizden 30-09-2015 19:02
Merhaba, ben tütün, bos filtre ve makina siparis vermek istiyorum. Anladigim kadariyla en az 1kg boyutunda satis yapiyorsunuz, ondan dolayi biraz tedirginim icemezsek ziyan olur diye. Cok sert olmayan, bogaz yakmasi, balgam yapmayan bir tütün önerebilirmisiniz?
Adıyaman Tütünü : Öncelikle gönderdiğimiz her ürünün arkasindayiz ziyan olmaz. Beğenmediğiniz zaman ayni adrese kargo yapiyorsunuz. Tütünlerimiz yüzde yüz doğal çelikhan tütünleridir. Tşk.ederim.
Alıntı
#2 Deniz 09-04-2014 14:03
Kendim 1 senedir tütünüm bittikçe sizden alıyorum.Fakat en son aldığım tütün alt tarafları bayağı kurumuş ve ufalanmıştı.Önceki aldıklarım gibi değildi biraz hoşuma gitmedi açıkçası.Fakat yinede sizden almak istiyorum.

Sitedeki yazdığınız

Çelikhan Tütünü lüx orta içim kalite den 1 Kg almak istiyorum. Lütfen kuru ve ufalanmış olmamasına dikkat edilmesini istiyorum. En geç perşembe verirseniz kargoyu cumartesi alabiliyorum yoksa pazartesiye kalıyor.Kapıda ödeme yapacağım. İlginize şimdiden teşekkür ederim.Hayırlı İşler olsun.
Alıntı
#1 Ahmet Aslan 28-01-2014 23:22
ilk olarak zevk göstergesidir eğer tütününü bulmuşsan. ekonomiktir evet. pratik yapmak şarttır. ilk başladığım zamanlarda youtube'dan video izleyip pratik yaptığımı bilirim. tütünü, kağıdı, zıvanayı iyi seçmek gerekir. unutulmamalı ki sarma sigaradan iyi tat almak tütüne olduğu kadar çarşafa da bağlıdır. aşırı sigara tüketmenize engel olur zira sürekli çıkarıp sarmak zahmetli olacağı gibi, hazır sigaradan daha uzun sürmesi sebebiyle bir sarma sigara sizi daha çok tatmin edecektir.

tabii bir de şöyle bir olumsuz yanı var ki değinmeden olmaz. her ortamda "boş mu dolu mu" muhabbeti can sıkmaya, kabak tadı vermeye başlar. annem bile bunun geyiğini yaptı, daha ne diyeyim.

tavsiye edebileceğim ürünlere gelince:
-çarşaf olarak yeşil rızla candır. başlangıçta arap çarşafı zor olabilir.
-zıvana olarak ocb'nin plastik fermuarlı paketleri ekonomik ve güzel oluyor.
-tütünde golden virginia'dan şaşmamak gerekir. old holborn tatsız tuzsuz, pek zevk vermez. amber leaf diye bir tütün içtim, türkiye'de yok, içimi sert ama tadı güzel. dökme tütünlerde ben güzeline denk gelmedim, denk gelenler var rivayete göre fakat bunlar da çok koku yapıyor.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio