Adıyaman Orta İçim Sarı Kız Tütün

Adıyaman tütün üretimi konusunda öne çıkan şehirlerimizden biri olduğu gibi ürünlerin kalitesi açısından da kendini belli eden illerimizden olmaktadır. Tütünlerin ekimi, bakımı, toplanması gibi alanlarda yaşanan farklılıklar olduğu gibi bölgelerdeki iklim koşulları da tütünlerin üretimine etki edebilmektedir. Adıyaman ili ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almasının yanında dağlık ve düz arazilerde yetiştirilen tütünleri ile farklı içim türlerine ve kalitelere sahip olabilmektedir. Adıyaman orta içim sarı kız tütün ürünleri de üretimdeki farklılığı öne çıkaran tütün çeşitlerinden biri olmaktadır. Sarı kız tütünü altın sarısı rengi ile dikkat çeken bir tütün çeşidi olduğu için bu ismi almıştır.

Sarı Kız Tütünü Nasıldır?

Adıyaman tütünleri içerisinde verimli ovalarda yetiştirilmesi ile dikkat çeken sarı kız tütünü diğer tütün çeşitlerine göre daha açık sarı renge sahiptir. Bununla birlikte verimsiz ovalarda yetişen tütünler koyu sarı bir renge sahip olmaktadır. Koyu sarı olan tütünler kalitesiz olduğu gibi piyasa üzerinde kazanç elde etmek isteyen kişiler tarafından içerisine katılan asit ve kükürt gibi ürünler ile açık sarı hale getirilmektedir. Gerçek Adıyaman orta içim sarı kız tütün almak isteyenlerin ise mutlaka fiyatlara dikkat etmesi gerekir. Gerçek sarı kız tütünlerinin fiyatı düşük olmamakla birlikte belli başlı özellikleri vardır. Sahte sarı kız tütünleri ise düşük fiyatları ile dikkat çekerler.

Sarı Kız Tütünü Özellikleri Nelerdir?

Sarı kız tütünü sarı renkte olmakla birlikte diğer tütünlerden daha farklı bir tat vermektedir. Diğer tütünler çikolata tadı verirken sarı kız tütünü içen kişiler bal kokusunu ve tadını alabilirler. Gerçek tütünlerin genel özelliği olan yakıcı olmayışları sarı kız tütünlerinin de özellikleri arasında bulunmaktadır. Sarı kız tütününün dumanı boğazdan kolaylıkla geçer ve genzi yakmaz. Adıyaman orta içim sarı kız tütün ürünleri hafif bir sertlikte olduğundan dolayı yoğun bir duman kokusu ortaya çıkmaz. Sarı kız tütünlerinin kokusunda ekşi bir tat olmadığı gibi hafif ya da orta şekilde tozu da bulunur. İçmeden de test edilebilecek olan bu tütünün kokusu buruna kötü gelmez, hoş bir koku bırakır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio