Adıyaman Orta İçim Tütün Kızıl Lüx

Tütün üretimi konusunda öne çıkan illerimizden olan Adıyaman, farklı tütün çeşitlerinin de üretildiği yerlerden biri oluyor. Süper lüx, orta içim, sert içim gibi farklı çeşitlerin bir araya geldiği Adıyaman ilinde renginden dolayı farklı bir isimle anılan kızıl tütünlerde üretiliyor. Altın sarısı özellikte olan tütünlerin daha kırmızı görünenleri kızıl olarak adlandırıldığı gibi diğer özellikleri itibariyle diğer tütünlere benziyor. Adıyaman orta içim tütün kızıl lüx ürünler kızıl rengi veren özel topraklarda üretilmektedir. Toprak özelliğine bağlı olarak kızıl renk alan bu tütünler koku olarak ve kullanım olarak sert özelliktedir. Ancak bazı işlemlerden geçerek orta içim haşine gelebilmektedir.

Kızıl Tütünlerin Özellikleri Nelerdir?

Kızıl tütünler diğer tütünlerden renk olarak ayrıldıkları gibi yetiştirildikleri ortama göre de değişiklik göstermektedir. Kızıl tütünler sert bir yapıda olduğu için koku ve tat olarak da yoğun bir tütün tadı verir. Adıyaman orta içim tütün kızıl lüx ürünler ise sertliği azaltılmış olarak sunulmaktadır. Sertliği azaltılarak orta içim haline getirilen kızıl tütünler koku olarak yoğun bir çikolata lezzeti vermektedir. İçim testinde de çikolata kokusu veren ve boğazda acı bir tat bırakmayan kızıl tütünler orta kıyım şeklinde hazırlandığından dolayı hafif tozludur. Eğer tozu olmayan tütünler görülürse bunlar tercih edilmemelidir. Çünkü orta içim tütünler kıyıldığı için alt kısmında hafif oranda toz birikmesi olacaktır.

Tütün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tütünler yetiştirildikleri bölgelerden dolayı farklı özelliklere sahip olsalar bile piyasa üzerinde satışa sunulan gerçek tütünler ile sahte tütünleri ayırmak için belli başlı özellikler taşırlar. Tütünler çok ince kıyılmış ve tozu fazla olan ürünler değillerdir. Hiç tozu olmayan ve birbirine kenetlenmiş şekilde duran tütünlerde sahte olmaktadır. Adıyaman orta içim tütün kızıl lüx ürünlerde renk olarak orijinal özellikte olmalıdır. İçerisine farklı maddeler koyularak rengi değiştirilen tütünleri anlamak için mutlaka tütünlerin kokusuna, tadına ve içim sırasında verdiği tada dikkat edilmelidir. Boğazı yakan ve kötü koku yayan tütünler gerçek özellikte olmadıkları gibi fiyat açısından da kendilerini belli ederler. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio