Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan: ''Bugün 3 kurumumuza sigarayla ilgili yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı plaket vereceğiz fakat sırada bekleyen 20 kurumumuz daha var. 'Artık bizler de sigarayla savaşım etmek istiyoruz' diyen kurumlarımız var''
Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğünce kurumlarda kapalı veya açık alan farkı gözetmeksizin tütün ve benzeri ürünlerin tüketilmemesine yönelik düzenlemeler getiren ''Tütünsüz müessese Projesi''ne dahil olan 3 kuruma sertifikaları verildi.

Ördekli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda mevzuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Özcan Akan, sağlığı geliştirmeye yönelik bu tür çalışmaların yanında koruma fakatçlı birtakım adımların da atılması gerektiğini söyledi.

Akan, ''Tütünsüz müessese Projesi''ne katılan Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Nüfus ve vatandaşlık Müdürlüğü ile Bursagaz'da meydana gelen uygulamalara değinerek şöyle konuştu:

''Proje kapsamında kurum sınırları dahilinde kapalı yada açık alan farkı gözetmeksizin her türlü çalışma ve dinlenme sahasında, mevcut çalışan, hizmet sunan yada misafir olarak yer edinen kişilerin tütün kullanımına yönelik düzenlemeler getirdik. Kuruluş sınırları içinde bu kuralların yer aldığı bilgilendirici ve ihtarcı levhaların görünür yerlerde bulunmasını sağladık. Kurum içinde aslabir tütün ürününün satışına veya teminine izin vermeyerek, kuruluş sınırları içinde tütün kullanmayı özendirecek her türlü araç ve gerecin bulunmasına mani olduk. Kişileri, sağlıklı yaşamı destekleyecek spor aktivitelerine teşvik etmeye yönelik çalışmalar yapmış olduk.''

Akan, sağlığı korumaya yönelik atılan adımların başında tütün ve tütün mamullerinin geldiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

''Sigarayla mücadelede bireysel anlamda son yıllarda farklı adımlar attık. Artık sigarayla mücadelede kurumlar diyorlar ki 'Sigarayla mücadelede artık hepimiz de varız.' Bugün 3 kurumumuza sigarayla ilgili yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı plaket vereceğiz fakat sırada bekleyen 20 kurumumuz daha var. 'Artık bizler de sigarayla savaşım etmek istiyoruz.' diyen kurumlarımız var. İnşallah bundan sonrasında sigarayla mücadelede kurumsal mücadele devri başlamış olacak. Bu durum bizim için çok önemli.'' diye konuştu.

Program sonucunda projenin uygulandığı kurumlara sertifikaları verildi.

Adıyaman Tütünü Türkiyenin en çok tüketilen tütünleri arasında yer alamay devam ediyor. Günümzüde en kaliteli ve en uygun fiyatlı tütün olarak Adıyaman Tütünü öne çıkıyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio