Adıyaman Tütünü Saran sarana

Son dönemde sigaraya gelen zamlar açık Adıyaman tütüne olan talebi patlattı. Bir tek yönetimsel para cezası caydırıcı olmayınca 1 yıl önce 2.2 milyar dal olan açık tütün satışı 4 milyar dala terfi etti.

saran-sarana-2603551.Jpeg

Terör örgütlerinin başlıca finans kaynaklarından biri olan sigara kaçakçılığını kararlı bir mücadeleyle yüzde 20.7’lerden yüzde 11’lere kadar düşürmeyi başaran devlet, şimdi de yasa dışı açık Adıyaman tütünü satışı sorunuyla karşı karşıya. Yalnız idari yaptırıma doğal olarak tutulan yasa dışı açık Adıyaman tütünü satılmasında özellikle büyük şehirlerdeki yasa dışı satış noktalarında son 1 yılda büyük artış yaşandı. Saha gözlemleri ve son meydana getirilen araştırmalara bakılırsa kısa bir süre öncesine kadar 6 bin olan açık tütün satış noktası, bu senenin kasım ayı saygınlıkıyla yüzde 64 artarak, 9 bin 600’e ulaştı.

Adıyaman tütünü Sistemi iyi mi işliyor?

Bir tek İstanbul’da 1126 satış noktası bulunurken, 2015 yılının son çeyreğinde 2.2 milyar dal olan yıllık açık tütün pazar büyüklüğü 2016 yılının ilk çeyreğinde 1.8 milyar dal artarak, 4 milyar dala ulaştı. Gene aynı dönemde açık Adıyaman tütünü ve Çelikhan Tütünü kullananların oranı yüzde 80 arttı.

Devleti yılda 2.5 milyar lira vergi yitirilmesine uğratan yasa dışı açık Adıyaman tütünü satışı yapanlar, yurt içi ve yurt dışından temin ettikleri tütünü, yüzlerce eve kurdukları makinelerle makarona sardırıp sigara haline getiriyor. Oysa yasaya bakılırsa ticari amaçla açık tütünün satılması ve makarona sarılarak sigara şeklinde satılması kesinlikle yasak. Bunu rağmen 2015 yılı TAPDK verilerine bakılırsa 140 bin makaron yasal yollarla tüketilirken, 8 milyar 700 milyon adet makaron içine açık Adıyaman tütünü doldurularak sigara haline getirildi ve piyasada kaçak olarak satıldı.

Açık Adıyaman tütünü satışının kaçak sigara kadar zararlı bulunduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hem devletimiz hem esnafımız bununla beraber halkımız kaybediyor” dedi. Türkiye’de makaron satışının yasal zemine oturtulduğunu ancak makaronun ve/yada yaprak sigara kağıdının, içine kıyılmış tütün doldurularak piyasaya arz edilemeyeceğinin açıkça düzenlendiğini vurgulayan Palandöken şunları söylemiş oldu:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio