Adıyaman Tütünü Ürünlerine Düzenleme

Adıyaman Tütünleri için alınan piyasaya arz uygunluk belgesi yapılan yeni düzenlemelerle beraber alındıktan 90 gün içinde piyasaya arz edilmediği takdirde belgenin iptal edileceği açıklandı.

tutun-urunlerine-son-995da262c9828b44cc79.jpg

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafınca bir süredir yeni çalışmaların gerçekleştirileceği sinyalleri verilmişti. Bunun arkasından Piyasaya Arz Uygunluk Belgesi için yeni bir düzenleme getirildi. Adıyaman Tütünü ve Çelikhan Tütünü ürün çeşitleri için alınması zorunlu olan bu belgeye süre kısıtlaması getirildi. Daha önceki dönemlerde belge alındıktan sonrasında istenilen süreç içerisinde ürünler piyasaya sürülebiliyordu. Ancak bu durumun bazı dolandırıcılık vakalarını gündeme getirmesinden ve piyasalarda karışıklığa niçin olmasından dolayı süre ile kısıtlanmasına karar verildi.

Adıyaman Tütünü Mamullerinin Üretimi ve Ticareti mevzusundaki çalışmaların bir süredir yine düzenlendiği açıklanmıştı. Bu açıklamaların ardından merakla beklenen yönetmeliğin resmi gazetede geçtiğimiz günlerde yayınlandığı ve resmen hayata geçirildiği öğrenildi. Yapılan değişimler tütün mamulleri üreten ve ticaretini meydana getiren kişileri ve firmaları yakından ilgilendiriyor. Adıyaman Tütünü ürünlerinin piyasaya sorunsuz bir halde sunulması için piyasaya arz uygunluk belgesi alınması gerekiyor. Bu belge olmadan herhangi bir işlem yapılamıyor. Daha önceki uygulamalarda belge alındıktan sonrasında süre sınırı bulunmadığı için ürünler piyasaya kişilerin insiyatifine bağlı olarak sürülüyordu. Sadece ondan sonra durum değişikliğe uğradı.

Yeni sistemde piyasaya arz uygunluk belgesi alındıktan sonra ürünler en geç 90 gün içinde piyasaya sürülecek. Piyasaya sürülmeyen ürünler süre sınırı geçtikten sonra yeni bir belge olmadan isteğe bağlı olarak piyasada yer alamayacak. Süre dolarda yeniden belge alabilmek için müracaatların gerçekleştirilmesi gerekecek.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio