Adıyaman tütünü nasıl saklanır?

Adıyaman tütünü nasıl korunur?

Adıyaman tütününün kurumasını nasıl engelleriz?

adiyaman-tutununun-kurumasini-nasil-engelleriz-59-621x280.jpg

Sektörel bazda önemli bir büyüme gösteren Adıyaman tütünü, son yılların en çok tercih edilen tütün mamullerinin başında gelmektedir.

Adıyaman tütününü alan bir kişinin ilk yapması gereken unsurlardan biri tütününün kurumasını engellemektir. Sarma ya da açık tütün olarak adlandırılan bu tütünü korumanın en iyi yolu tütünü ilk aldığınızda 2 saat civarında havalandırın.

Daha sonra bu tütünü plastik ya da cam bir saklama kabına koyarak Adıyaman tütününün kurumasını engelleyebilirsiniz. Bunun dışında özellikle yaz aylarında iki üç gün bu saklama kabındaki tütünün içine yeşil fasulye koyabilirsiniz.

Adıyaman tütünü kurursa içimi son derece kötü olur. Tütün sertleşecek ve boğazı yakacaktır. Bundan dolayı da tütünü kurutmamak en iyisidir.

Özellikle kurutulan Adıyaman tütünü bir daha içilmez, bu açıdan tütünü kurutmamak için en iyi çözüm plastik ya da cam kavanoza koyup yazın da yeşil fasulye koymaktır.

Siz de daha sağlıklı bir tütün tüketmek için tütünün kurumasını engellemeniz lazım. Tütünün biraz nemli olması gerekmektedir. Sağlıklı tütün için bu kurallara uymanız gerekmektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio