Bu yazımızda size tütün nasıl saklanır, sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Özellikle tütünü ilk aldığınızda tütün hafif nemlidir. Eğer tütün kurursa kalitesi düşer ve içilmez hale gelir.

adiyaman-tutunuyle-ilgili-merak-ettiginiz-her-sey-209-703x280.jpg

Tütün nasıl saklanır?

Tütünün nem seviyesini korumak onun içim tadını kaybetmemesini sağlar. Fazla nemli olması da zararlı olduğu gibi tütünün kuruması da son derece kötüdür. Bundan dolayı Adıyaman tütünü size ulaştığında ilk yapmanız gereken işlem plastik bir saklama kabına ya da cam kavanoza koyup saklamak olacaktır. Bu iş için en çok tercih edilen plastik saklama kablarıdır.

 

Tütünün nem seviyesi nasıl anlaşılır?

Tütünün çok nemli olması da kuru olması da iyi bir şey değildir. İyi bir tütün nem oranı iyi ayarlanmış tütündür. Bundan dolayı da tütün almak istiyorsanız onun nemini kontrol edeceksiniz. İlk yapmanı gereken iş bir tutam tütünü iki parmağınızın arasında sıkıştırmaktır. Sıkıştırdığınız tütün birbirine yapışıyorsa çok fazla nemli, parmaklarınızın arasında ufalanıyorsa kurudur. Ancak 3-4 saniye sıkıştırdığınız tütünü bıraktığınızda eski halini alıyorsa o tütün son derece iyi ve nem düzeyi de iyidir.

Adıyaman tütünü ne kadar sürede tüketilmelidir, Adıyaman tütünü ne kadar dayanır?

Her tütün gibi Adıyaman tütününün de bir kullanım süresi vardır. Eğer uygun koşullarda saklanıp nem oranı korunan bir tütün yaklaşık 2 ay civarında bir kullanım ömrüne sahiptir.

2 ay gibi bir zaman dilinde koruyabileceğiniz Adıyaman tütünü plastik kapta ağzı kapalı olacak şeklinde saklanırsa yaklaşık 2 ay dayanabilmektedir.

 

Tütün kuruduğunda ne yapmalıyım?

Her şeyi denedik, ama tütün kurudu. Bu da olabilecek şeylerden biridir. Tütün kuruduğunda bu dünyanın sonu değil. İlk yapmanız gereken kuruyan tütünü cam bir kavanoza koymaktır. Ardından tütünün üstüne 4-5 damla su serpiştirip kavanozun kapağını kapatın. 2 gün sonra tütünün yeniden nemlendiğini göreceksiniz.

 

Kuruyan tütünü nasıl nemlendiririz?

Kuruyan tütünü nemlendirmek sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Eskiler bu işi şu şekilde yaparlardı. Önce kapalı bir kap bularak kuruyan tütünü bu kaplara koyarlardı. Ardından bu kabın içine mandalina, portakal gibi meyvelerin kabukları atılarak 2 gün ağzı kapalı olacak şekilde saklanır. İki gün sonra tütünün tekrar nemlendiğini göreceksiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio