celikhan tutun fideleri

Selim SONKAYA/ÇELİKHAN(Adıyaman), (DHA)- ADIYAMAN’ın Çelikhan İlçesi’nde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri bozulan tütün tarlalarını gezerek incelemelerde bulundu.

Tütün tarlalarında incelemede bulunan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Turgay Altunkaya, yaptığı incelemelerin ardından şunları söyledi:

“Fide ve tarla döneminde görülen aşırı yağışlar sonucunda önceki bazı yıllarda olduğu gibi bu yıl da hastalık ve zararlıda ciddi artışlar kaydedilmiştir. Nitekim 2008 yılında tütün hastalık ve zararlılarının yoğun görülmesi üzerine İl Tarım Müdürlüğümüzle yapılan görüşmeler neticesinde Diyarbakır Bölge Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce görevlendirilen bir uzman ekip tarafından ilçemizde tütün ekim alanları taranarak incelemeler yapılıp numuneler aldı. Analiz raporunun incelenmesi sonucunda tütünde ciddi kayıplara yol açan en önemli hastalıklar; Tütün Etch Virüsü, Tütün Mozaik Virüsü (TMV), Tütün Mildiyösü, Vahşi Ateştir. Tütün Etch Virüsü ve Tütün Mozaik Virüsü; Çelikhan’da yoğun olarak görülen, tütün tarımında yüzde 100’lere varan kayıplara neden olabilen viral hastalıklardır. Sonuç olarak; Tütünde ciddi kayıp oluşturan en önemli hastalık viral hastalıklar olup yukarıda da belirtildiği gibi viral hastalıklara karşı henüz kimyasal bir mücadele bulunmamaktadır. İlçe Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin bize başvurması durumunda her türlü desteğinin verileceğini”

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio