Denizli İl Tütün Kontrol Kurulu karar aldı 

6b67d455218dd77ff6d2cc840b262a88.jpg

Denizli Valiliği İl Tütün Kontrol Kurulu, apartman ve sitelerin kapalı alanlarında sigara içilmesinin yasak olduğunu gösteren uyarı levhalarının asılmasını zorunlu kıldı. Aksi takdirde idari para cezası uygulanacak.

PAMUKKALEHABER

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Dumansız Hava Sahası Uygulaması kapsamında İl Tütün Kontrol Kurulu çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

Sağlık Bakanlığının 2009/44 sayılı Genelgesi doğrultusunda apartman ve sitelerin ortak kullanım alanları olan merdiven boşluğu, asansör, spor salonu, toplantı salonu gibi kapalı mekânlarında sigara ve tütün ürünlerinin kullanılması yasaklanmıştı.

Bu karar doğrultusunda İl Tütün Kontrol Kurulu ikinci bir karar aldı ve apartman ve sitelerin kapalı alanlarında sigara içilmesinin yasak olduğunu gösteren uyarı levhalarının asılması zorunlu hale getirdi.  Tütün denetleme ekipleri tarafından site ve apartmanlar zaman zaman denetlenerek karara uymayan yönetimlere işlem yapılacak. Ayrıca kapalı ortak alanlarda sigara içtiği tespit edilen kişilere de idari para cezası uygulanacak.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada, “Kamu kurumlarının kapalı alanları, eğitim kurumlarının kapalı ve açık alanlarında tütün mamullerinin içilme yasağına yönelik denetimler artırılarak içtiği tespit edilen kişiler hakkında işlem yapılacak. 
Diğer yandan restaurant, kafe, kahvehane gibi hizmet sunumu yapılan işletmelerde yapılan denetimlerde sürdürülüyor. Özellikle sigara içilmesi için ayrılmış açılır kapanır alanlarda alanın sürekli açık durma zorunluluğu getirildi. Denetimde sabit olarak açık olmadığı tespit edilen işletmelere de işlem yapılacak” denildi.

Ayrıca açıklamada, “Dumansız Hava Sahası Uygulaması ile özellikle sigara içmeyen bebek, çocuk, hamile gibi özellik arz eden kişiler başta olmak üzere vatandaşlarımızın pasif içicilikten kaynaklanan zararlardan korunması ve toplumumuzda sigara içme oranının azaltılması amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verildi. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio