Elektronik sigara tütün bağımlılığına çare değil!

Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği elektronik sigaraların, tütün bağımlılığının önüne geçmiyor.

elektronik-sigara-tu-929286c677f36d563464.jpg

Sağlığımıza büyük zararlar veren, bırakmakta güçlük çektiğimiz tütün ürünlerine alternatif olarak üretilen ve sağlığa daha az zarar verdiği gerekçesiyle piyasaya sürülen elektronik sigaralarla ilgili bir uyarı da Dr.Önder Porsuk'tan geldi. Tütün ürünlerinin insan sağlığını nasıl olumsuz etkiliyorsa elektronik sigaraların da aynı zararlı etkiyi sağlığımız üzerinde bıraktığını söyleyen Dr. Önder Porsuk, "Elektronik sigara, içerdiği nikotin ve çeşitli aromalar nedeniyle sigaradan kurtulmaya değil, bağımlılığın devam etmesine neden olmaktadır" dedi.

Pazarlama amaçlı her gün yeni bir nikotin çeşidi ile bir çok farklı firma tarafından üretilerek piyasaya sunulan elektronik sigaraların, normal sigaralardan bir farkının olmadığı ve içinde bir çok kimyasal ürün barındırdığı bilgisini paylaşan Toplum Sağlığı doktoru Önder Porsuk, "Elektronik sigara, pek çok ülkede önceleri sigara bırakmaya yardımcı yöntem olarak tanıtılmış, ancak çok kısa bir sürede gerçeğin bu şekilde olmadığı anlaşılmıştır. Elektronik sigara, içerdiği nikotin ve çeşitli aromalar nedeniyle sigaradan kurtulmaya değil, bağımlılığın devam etmesine neden olmaktadır. Elektronik sigara ürünlerinin içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin solunum yolu ile kullanılmasının zararsız olduğuna veya daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

İTHALAT VE RUHSAT İZNİ YOK

Yurt dışından gelen elektronik sigaraların ülkemize kaçak yollardan girdiğini belirten Dr. Porsuk, "Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara markası için ithalat izni verilmemiş ve ruhsatlandırılmamıştır. Yani ülkemize sokulması ve her türlü ticaretinin yapılması yasaktır. Yine yasal düzenlemelerle tütün içersin ya da içermesin, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünün (elektronik sigara, bitkisel nargile, vs.) 4207 sayılı Kanun hükümleri kapsamında değerlendirilerek kamuya açık kapalı alanlarda kullanımı yasaklanmıştır" diye konuştu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio