Karacasu’da başlamış olan Adıyaman  tütünü kırımları işçi ücretlerinin bu yıl ne kadar olduğu konusunu gündeme getirirken Ziraat Odası Başkanlığı lüzumlu rakamları açıkladı.
Karacasu Ziraat Odası Başkanlığının 22.05.2017 ve 477 sayılı yönetim kurulu kararı gereği 2016-2017 yılı hububat hasat dekarı, saati ve bir işçi amale ücreti fiyatları Karacasu Ziraat Odası Yönetim Kurulu ve Mahalle muhtarları tarafınca belirlendi. Buna nazaran biçer-döver dönümü 20 lira, küçük biçer-döver ve toz saman saati 70 lira, oturaklı patoz saati 80 lira, gezer patoz saati 130 lira, pır pır ekin biçme makinası dönümü 30 lira, paket makinası fiğ paketi 1 lira 25 kuruş, haşpaylı paket makinesi saman paketi 1 lira 25 kuruş, tütün işçi ücreti dayıbaşı ve araç ücreti hariç yevmiye 60 lira, düzgüsel amale yevmiyesi dayıbaşı ve araç ücreti hariç 60 lira olarak belirlendi.

6b9014368a57113e6ee2166c083c6cbf.jpg
‘KARACASU’DA İŞÇİ YETERLİ’
vakit zaman ilçede gündeme gelen ‘90-100 liraya bile tütün kırımı meydana getirecek işçi bulunamıyor’ söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, bu mevzuda ilçenin kendi kendine yetebildiğini beyan etti. Tütün kırımında işçinin 6 saat çalıştığını ve 60 liranın çevre ilçelere gore uygun bir sayı bulunduğunu ifade eden Sevinç, işvereni de çok fazla zor durumda bırakmamak gerektiğini söyledi. İşçinin alın terine saygılı olduklarını aktaran Sevinç, “Şu anda insanlarımız dayıbaşı dahil 70 liraya esasen çalışıyorlar. Bizler de işçinin eline duracak şekilde 60 lira gibi bir tarife belirledik. Üzerine vergiye doğal olarak olan dayıadım atarı vergilerini ödüyorlar. Yüksek rakamlar iş vereni zorluyor” dedi.
‘FIRSATTAN İSTİFADE EDİLMESİN’
Adıyaman Tütünü dikiminde işçinin sabah 7’de girip 6’da çıktığını ve 60 lira yevmiye aldığını ifade eden Sevinç, kırımlarda 6 saat çalışılmış olduğunı ve işçinin yine 60 lira almış olduğunı aktardı. Sevinç, “Bu rakamdan daha çok fiyatlar beklemek ilerleyen dönemlerde üretim yapamamak anlamına gelir. Bilinmiş olduğu şeklinde en yüksek maliyet işçi maliyeti. Üretici de kazanmalı, işçi de kazanmalı fakat fırsattan istifade etmemek gerek” dedi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio