Sigara Bağımlılığı

Tütün ürünlerinin tüketimi çok farklılıklar göstermektedir. Sigara içenler arasında bazıları günlük olarak bazıları da ara sıra sigara içmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü ne göre sigara içenler

Her gün seyrek olarak sigara içenler, her gün düzenli sigara içenler ve ara sıra içenler olmak üzere 3 e ayrılır. Diğer bir yandan sigarayı bırakanlar ve yaşam boyu hiç sigara içmeyenler olarak da ayrılmaktadır.

 

sigara_icen_kadinlarda_risk_iki_kat_fazla_b.jpg

Tütün Kullanımının Çokluğu

 

 Dünyada çoğu ülkelerde tütün ve tütün ürünleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Tütün tüketimi insan sağlığı açısından olumsuz olmaktadır. Bundan dolayı Tütün ve tütün ürünleri tüketiminde çoğu ülkeler kanunlarla sigara tüketiminde bazı engellemeler yapmaktadırlar. Gelişmekte olan ülkelerde tütün tüketimi çoğalırken, gelişmiş ülkelerde tütün ürünleri tüketimi azalmaktadır. Türkiye de sigara içenlerin oranları Avrupa ülkelerine göre çok fazladır. Türkiye de erkeklerin % 57 si kadınların % 13 ü toplamda ise %34 ü sigara içmektedir. Tütün tüketimi içen kişilerin eğitim oranları yükseldikçe tüketimi artmaktadır. Ülkemizde tütün tüketiminde erkekler çoğunluktadır.

Türkiye de Tütün tüketimi gençler arasında çok yüksektir. Genel olarak 15 ve 20 yaşları çok yüksektir. Öğrencilerin içinde erkekler % 9 u kız öğrencilerin % 5 i sigara kullanmaktadır. Sigara içenler sigara içmeyenler içinde sağlık açısından tehdit oluşmaktadır. Sigara içenlerin yanında bulunan sigara içmeyen kişiler oldukça çok etkilenmektedir. Bunlara da pasif içici denilmektedir. Sigara tüketimi sonunda akciğer kanseri, kalp hastalığı, kronik bronşit, dudak, gırtlak ve astım gibi çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu hastalıklara rağmen tütün ve tütün ürünleri tüketimi oldukça fazladır. Dünya genelinde sigaradan ölenlerin sayısı yılda 5 milyon civarındadır.

Sigara içerisinde bulunan bazı maddeler kanser riski artmaktadır. Bunların içerisinde bulunan nikotin çok bağımlılık göstermektedir. Sigara da bulunan karbon monoksit gazı ise kanın pıhtılaşmasını hızlandırmaktadır. Katran ise akciğerlere zarar vermektedir. Sigara kadınlarda doğum oranını azaltmaktadır. Erkeklerde iktidarsızlığa neden olmaktadır. Sigara içen hamilelerde düşüklere neden olmaktadır. Sigarayı kullanan kişiler kullanmayan kişilere göre çok fazla kalp krizi geçirmektedirler. Sigara içen kişilerin çocukları da doğum sonrası astım hastalıklarına yakalanma riski fazladır.   

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio