Sigarayı Bırakma Yolları

Sigarayı bırakmak için yapılacak yöntemler şunlardır. Sigarayı bıraktıktan sonra 5 ay çok kritik olur. Sigara psikolojik olarak bağımlılığı yüksek olan bir maddedir. Sigarayı bırakmak isteyen içiciler bazı kararlar almalıdırlar. İlk önce kendinizi motive etmelisiniz. Kendinize sigarayı neden bırakacağınızı ve duygusal ağırlıklı bir neden bulun. Sigaranın olumlu ve olumsuz yönlerini karşılaştırma yapın. İlk önce bu işi beyninizde halledin. Ben sigarayı artık içmeyeceğim demelisiniz.

ilaçsız-ve-etkili-sigarayı-bırakma-yolları-758x380.jpeg

Sigara Bırakma İsteği

Bu sigarayı kendim istediğim için bırakacağım demelisiniz. Canınız sigara istediğinde ben sigarayı bıraktım artık içmeyeceğim demelisiniz. Kendinize bir liste yapın. Sigaraya vereceğiniz parayı düşünün. Bu parayla çocuklarıma bir şeyler alırım demelisiniz. Sigarayı azaltarak sigara bırakmayı düşünmeyin. Nedeni ise sigarayı azalttım diyerek bir çöp sigarayı komple içmeğe kakışacaksınız. Sigara içmeyeceğim diyerek kafanıza yer etmiş iseniz cebinizde bulunan çakmak, kibrit ve sigarayı yanınıza almayın gerekirse çöpe atın.

Kahve ve Alkol içmeyi bırakın. Çünkü alkol ve kahve içtiğinizde sigara canınız isteyecektir. Kahve ve alkol yerine spor yapın. Kendinizi oyalayacak bir şeyler bulmalısınız. Sigarayı bıraktığınızı arkadaşlarınıza haber verin ki size sigara ikramında bulunmasınlar ya da sizin yanınızda sigara içmelerine müsaade etmeyiniz. Sigara içmek isteğiniz geldiğinde 5veya 6 sefer nefes alıp verin. Bu almış olduğunuz nefes sizi rahatlatır ve sigara isteğinizi biraz olsun erteler. Çok tatlı ve acılı bir şeyler yemeniz halinde sigara içme isteğiniz artacağından bu yiyeceklerden yedikten sonra meyve yemelisiniz. Taze meyvelerde bulunan aroma size yardımcı olacaktır.

Sigaraya vereceğiniz parayı düşünün. Günde en az bir paket sigara içersem şu kadar param boşa gidecek demelisiniz. Bunları deneyerek sigarayı bırakamadıysanız siz en son olarak sağlık kuruluşuna giderek yardım alabilirsiniz. Sağlık kuruluşlarındaki doktorlar size bazı ilaçlar verirler. Diğer yandan sigarayı bıraktıran nikotin sakızı, nikotin bandı gibi maddelerden de kullanmak şartıyla sigarayı bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakıp tekrar başlamış iseniz kendinize büyük bir kötülük etmiş olursunuz. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanız hızlanacaktır. İştahınız artacak ve canınız çok yemek isteyecektir. Bırakma sürecinde kendinizi çok iyi idare etmelisiniz. En azından kalp krizinden kurtulmuş olursunuz.    

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio