15 - 20 yıl öncesine kadar Bafra'da yıllık 18 bin ton tütün üretimi yapılmaktaydı. Fakat tütün satışının önüne konulan engeller nedeni ile tütün üretimi yıllık 2 bin tona kadar düştü.

Şimdilerde ise artan sigara fiyatlarından dolayı tiryakiler yeniden tütüne yöneldiler. Bu durum Bafralı çiftçilerin gözünden kaçmadı ve tekrar tütün üretimine başladırlar.

TEKEL'in özelleştirilmesinin ardından devletin destekleme alımlarını bırakmasının tütün üretiminin terk edilmesine neden olduğunu aktaran Tosuner, ''2001 yılında Tütün ve Tütün Tekeli Kanunu ile 196 sayılı Ekici Tütün Satış Piyasalarının Desteklenmesine dair kanunun değiştirilmesi ve TEKEL'in özelleştirilmesi yönünde çıkartılan kanunla tütün destekleme alımlarının kademeli olarak kaldırılması üreticinin tütünden vazgeçmesine neden oldu. Ancak, son yıllarda yabancı sigara firmaları Bafra yöresine has 'Altın Yaprak' tütününe talebi arttırınca üreticilerimiz de tekrar tütüne yöneldi.'' dedi.

Tosuner, Bafra Ovası'nda üretilen altın yaprak tütününün aromasının ve kalitesinin dünya çapında bilindiğini ifade ederek, tütünün bölgede tekrar artmasının ekonomiyi canlandıracağını belirtti.

Bafra'da tüccarların tütüne her geçen gün ilgisinin artması ve fiyatının iyi olması nedeniyle tütün ekiminin canlandığını kaydeden Tosuner, ''Bafra'da 57 köyde 6 bin çiftçimiz tütün ekimi yapıyor. Bafra tütünü eski günlerine geri dönecek. Geçen yıl tütünün baş fiyatı ton başına 14 bin liraydı. Bu yıl beklentimiz 18 bin lira olması.'' diye konuştu.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/tutun-yeniden-bafrali-ciftcinin-gozde-urunu-oldu-258620.html

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio