Tütün işçiliğinden Ekonomi Bakanlığı’na

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin azim dolu başarı hikayesi, herkese örnek olacak cinsten.
Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Pınarlar Köyü'nde 5 çocuklu çiftçi bir ailenin en küçük oğlu olarak 1961 yılında dünyaya gelen Zeybekci, ismine yönelik "Mehmet mi, Mustafa mı olsun?" tartışması çıkınca Nihat adını aldı. Çocukluğunu annesi Fatma, babası Şükrü Zeybekci ve kardeşleriyle köyde bahçe ve tütün tarlalarında geçiren Nihat Zeybekci, ilkokulu maddi zorluklar içerisinde okudu.

659x460-tutun-isciliginden-ekonomi-bakanligina-1491757227920.jpg
OKUMA AŞKI VARDI

Ortaokulu da zorluklar içerisinde tamamlamayı başaran Zeybekci, para kazanmayı da topladığı salyangozları satarak öğrendi. Babasının "seni artık okutamayacağım" sözleri üzerine kendisi çözüm bulmaya çalışan Zeybekci, "son şans" olarak nitelendirdiği parasız devlet yatılı lise sınavlarını kazanarak Kütahya'da eğitim hayatına devam etti. Daha sonra Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini de tamamlayan Zeybekci, yine okul yaşamı ile iş yaşamını birlikte yürüttü ve bu süre zarfında bir dış ticaret şirketinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans da yapan Zeybekci, daha sonra memleketine dönerek bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğünü üstlendi.
1994 yılında kurduğu Turkuaz Tekstil ile iş yaşamında zirveye çıkan Zeybekci, Denizli Belediye Başkanlığı, Denizli Milletvekilliği ve son olarak da Ekonomi Bakanlığı'na kadar yükseldi.

"ANNEMİN KOKUSU"

Babasını 1986'da kaybeden Zeybekci, 1990 yılında vefat eden annesinden bahsederken, "Annemin kokusunu hala rüyalarımda duyuyorum" dedi. Eşi Ayşen Zeybekci ile çocuklarının siyasete girmesini istemediğini vurgulayan Zeybekci, "O konuda geçmiş ailemin, mevcut ve gelecek bütün ailelerimizin de zekatını ödediğimizi düşünüyorum" diye konuştu. Rahatlamak istediğinde köydeki baba ocağına gittiğini bildiren Zeybekci, "Bulamadık dediğinizde buradayımdır" ifadesini kullandı.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio