Tütün üreticisine 235 milyon TL destek

Adıyaman ve Hatay’da başlatılan ‘Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi’ ile doğuda tütün üretimi yeniden canlandı, bölge ekonomisine 235 milyon liralık katkı sağlandı

 

tutun-ureticisine-235-milyon-tl-destek-2744140.Jpeg

TÜTÜN üretimini canlandırmak ve iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla Philip Morris/Sabancı tarafından 8 yıl önce Adıyaman ve Hatay’da başlatılan ‘Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi’ üreticinin yüzünü güldürdü. Philip Morris/Sabancı, proje kapsamında 2015 yılında Adıyaman ve Hatay’daki 4 bin 187 çiftçiden yaklaşık 4 bin ton tütün aldı, 2010-2015 dönemi boyunca da yaptığı tütün alımlarıyla bölge ekonomisine yaklaşık 235 milyon liralık katkı sağladı.

2009 yılında başlatılan ‘Tütün Tarımı ve Kalkınma Projesi’nin bölgeye yaptığı katkının detayları, Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Hayal Güneyman, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve Doç. Dr. Ozan Bakış tarafından paylaşıldı.

Projenin 3 amacı var

Hayal Güneyman, devlet tarafından destekleme alımlarının sonlanmasıyla Güneydoğu Anadolu’da bitme noktasına gelen tütün üretimini canlandırmak ve iyi tarım uygulamalarını bölgede yaygınlaştırmak adına başlattıkları projenin bölgenin sosyal ve ekonomik refahına önemli katkı sağladığını söyledi. Güneyman, şunları söyledi: “Proje için yola çıkarken, hem küresel oryantal tütün talebini karşılayacak yeni bir kaynak yaratarak ihracatı artırmayı hem de iyi tarım uygulamalarını bölgede yaygınlaştırarak kaliteli ve verimli tütün üretimini teşvik etmeyi amaçlıyorduk. BETAM raporunun da gösterdiği gibi kesinlikle doğru yoldayız. Bölgedeki refah seviyesinin arttığını, iyi tarım uygulamalarının çiftçilerimiz tarafından benimsendiğini görüyoruz. Projemizi ilk günkü heyecanla sürdürmeye, bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

BETAM raporunda projenin uygulanmasıyla birlikte geliri artan üreticinin refah düzeylerinin yükseldiği, özellikle gençlerin göçünün önemli ölçüde azaldığı vurgulandı.

172 köy tütün ihracatçısı oldu

PROJEYE ilişkin raporu paylaşan Doç. Dr. Ozan Bakış, tütün üretiminin 128 ülkede 4.3 milyon hektar alanda yapıldığını belirtti. Bakış, “Türkiye, tütün üretimi yapan ülkeler arasında yüzde 1 pay ile 10’uncu sırada, oryantal tütün üretimi yapan ülkeler arasında yüzde 51 pay ile birinci sırada yer alıyor. Tütün ihracatı yapan ülkeler arasında 9’uncu sırada yer alan Türkiye’de 2015 yılı itibariyle 60 bin üretici aile bulunurken, 75 bin ton tütün üretimi yapılıyor. Bu 75 bin ton tütünün 60 bin tonunu başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz” dedi.

Raporda yer alan bilgilere göre, 2010-2014 yılları arasında bölgeden alınan tütünün yaklaşık yüzde 70’i ihraç edilirken, projenin uygulandığı Adıyaman’da 140, Hatay’da 32 olmak üzere toplam 172 köy ihracatçı oldu. Projenin, çiftçilerin gelirleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için yüz yüze görüşmeler yapıldı. Adıyaman’da hanelerin yüzde 79’u, Hatay’da yüzde 61’i garantili alım döneminde harcamalarının arttığını belirtti. 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio