Tütün ve Sigaranın Zararları

Sigara içmek büyük bir bağımlılık yapmaktadır. Tütün ve Sigara dumanındaki maddeler insan sağlığı açısından çok büyük tehlikeler yaratmaktadır. Bu tehlikeler içen kişileri sakat bırakmakta veya ölmelerine neden olmaktadır. Sigaranın zararları en büyük sağlık sorunlarından biridir.

 

bagimlilik-dongusu.jpg

Sigarada bulunan nikotin ve katran sigara içen kişilerin vücutlarında toksik etkisi yapmaktadır. Sigara dumanında bulunan katranın içerisinde 4000 civarında zehirli kimyasal maddeler bulunmakta bu kimyasalların % 40 kadarı kansere neden olmaktadır. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigarada bulunan karbon monoksit, nitrojen gibi maddeler vücutta oksijen miktarını azaltıp beyine giden oksijeni azaltıp beyinin çalışmasını azaltmaktadır. Bundan dolayı kalp çalışmasını hızlandırıp kalp krizine neden olmaktadır. Kalp krizi sigara içenlerde oldukça fazladır.

Sigaraya bağımlılık hissini veren madde nikotindir. Nikotin tarih boyunca zehir olarak kullanılmıştır. Sigara da bulunan nikotin bir insanı direkt olarak öldürmemektedir. Fakat insan vücudu fazla nikotin alması nedeniyle ölüme gitmektedir. Sigarayı bırakan kişilerde kansere yakalanma riski yaklaşık olarak % 50 azalmaktadır. Sigaranın zararlarını şu şekilde sıralamalıyız.

Kalp: Sigara içen kişilerde kalp krizi oldukça fazladır. Sigara kalbe giden damarları tıkamasından dolayı kalp çalışmasını hızlandırmaktadır. Damar hastalıkları kısa süre sonra kangrene neden olmaktadır.

Cilt: Sigara içenlerde cilt 2 kat fazla kurumaktadır. Sigara içenler yaşıtlarına göre ileriki yıllarda daha fazla yaşlı görünürler.

Dişler: Sigara kullanan kişilerde diş eti hastalığı oldukça fazladır. Sağlıksız olan diş etleri çekilme yaparak sağlam dişlerin dökülmesine neden olmaktadır. Sigara içen kişilerin tat alma sorunları da meydana gelmektedir. Diş ve çene etrafında kistler meydana gelerek ağız kanseri ortaya çıkmaktadır.

Beyin: Sigara içen kişilerin beyin kanaması riski oldukça fazladır. Beyine giden damarların tıkanması sonucu beyin havasız kalmakta ve beyin kanaması meydana gelmekte.

Cinsellik: Sigara içen erkeklerde sperm sayısı oldukça düşük olmakta, bayanlarda da düşük oranı yüksek olmaktadır. Bayanlar erken menopoza girerler.

Akciğerler: Sigara kullanan kişilerin ilk hedefi akciğerlerdir. Sigara da bulunan zehirli maddeler direkt akciğere etki eder. Akciğer kanserine yakalanma oldukça fazladır.

Kemikler: Sigaranın neden olduğu diğer hastalık kemik erimesidir.

Gözler: Katarakt ve geçici körlükler meydana gelmektedir.

  

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio