Tütün patlıcangiller familyasından olan 1 yıllık otsu bir bitkidir. Haziran ağustos aylarından çiçeklenirler. Daha sonra tarlalardan toplanan tütünler kurutulup, yaprakları kıyılarak sigara yapımında kullanılır.

Tarihte ilk tütün kullananların yerli Amerikalılar (Kızılderililer) olduğu düşünülmektedir. Çünkü Avrupa kıtasında tütün kullanımı yokken Amerika keşfedildiğinde yerlilerin tütün kullanıldığı görüldü. Fakat kızılderililer bugün ki amacıyla değil dini törenlerde kullanıyorlardı. Amerika’ya ilk gelen Avrupalılar da tütünü denediler ve oldukça beğendiler. Bu keyif verici bitkiyi Avrupa kıtasına taşıdılar. Bir anda yaygınlaşmaya başladı. Oldukça popüler bir hale gelmişti tütün içmek.

Hal böyle olunca Avrupalılar Amerikaya götürdükleri köleleri tütün tarlalarında çalıştırıp daha çok tütün üretmeye başlamışlar. Osmanle Devleti’ne ise 1600 lü yıllarda Venedikli tüccarlar tarafından getirildiği bilinmektedir.

Tütünün ilk içiliş şeklide yine yerliler tarafından gerçekleştirilmiştir. Dini törenlerde yanan tütün yapraklarının kokusundan keyif aldıkları fark edince, kamışları pipo şeklinde hazırlayıp, içine tütün yerleştirerek içmeye başlamışlar.

Bugün tütün içmek dünyanın her yerinde yaygınlaşmıştır. Hazır sigaralar şeklinde her tarafta bulunabiliyor. Birçok ülkede ekimini yapmaktadır.

Bu ülkelerden biri de Türkiye’dir. Türkiye’nin de birçok tarafında tütün üretimi yapılmaktadır. Ancak Türkiye’de üretilen en içimi güzel tütünler Adıyaman bölgesinde üretilmektedir.Adıyaman Tütünü ismiyle nam salmış Adıyaman Çelikhan Tütünleri bugün dünyanın önde gelen tütünlerinden biri olarak kabul edilmekte ve oldukça rağbet göremektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio