Tütün

Tütün patlıcangiller familyasından olmaktadır. Yapraklarını sigara yapımında kullanmaktayız. Bir yıllık bir otsu bitkisi olmaktadır ve her yıl yeniden ekilmektedir. Haziran aylarında pembe renkte çiçekler açmaktadır. 0,75 veya 1,5 m boylarında yetişmektedir. Gövdesi dik ve silindir şeklindedir. Yapışkan ve tüylü olmaktadır. Yaprakları kısa saplı ve sapsız olmaktadır. Tadı acı ve özel bir kokusu bulunmaktadır. Açmış olduğu çiçekler salkım şeklinde tepede bulunmaktadır. Tüylü beş diş şeklinde çiçekleri bulunmaktadır.

Meyveleri küçük tohumlu ve uzunca oval halde olmaktadır. Anavatanı Amerika’dır.  Tütün 1500 yılları arasında İspanya’ ya getirilerek bütün Avrupa ya yayılmıştır. Tütün yapraklarının kurutulması ile yakılıp dumanın içine çekilerek içilmesiyle olur. Yaprakları başka bir işlem görülerek ağızda çiğnenerek kullanılmaktadır. Yaprakları keyif verici olarak kullanılmaktadır.

Tütün Ekimi

Tütün ekimi yapılacak toprak sonbaharda hazırlanır. İlkbaharda ise dikimi yapılmaktadır. Tütün tohumu ekilmeden önce suda ıslatılmaktadır. İlkbaharda yastıklara ekimi yapılmaktadır. Yastıklar güneşli olan yerde yapılmaktadır. İyi ve kaliteli tütün elde etmek için çiçeklerinin açmasından itibaren 10 veya 15 yaprak kalacak şekilde üst kısımlardan kesimi yapılmaktadır.

Yurdumuzda tütün ekimi yapılan yerler genel olarak Ege bölgesi, Karadeniz bölgesi, Marmara bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekimi yapılmaktadır. Kumlu ve humuslu topraklarda kaliteli tütün yetiştirilmektedir. Tütünün yapraklarında zamk, nişasta, reçine ve tanen bulunmaktadır. En fazla olan alkaloitler içinde nikotin bulunmakta ve bu nikotinin kokusu çok kötü olmaktadır. Tütünün tohumları yağ bakımından çok zengindir. Yerli tütünlerde yağ oranı % 35 ve 45 arasındadır. Tütün yağı boya ve sabun yapımında oldukça fazla kullanılmaktadır. Hiçbir zehirli madde taşımaz. Yurdumuzda 1990 yılında 290.000 hektar alanda tütün ekimi yapılmış ve 275.000 ton tütün üretilmiştir.

Türkiye de Tütün ekimi yaygın olan illerimizin başında Manisa gelmektedir. 2014 yılında 20.000 ton civarında üretimi yapılmıştır. Daha sonra Manisa ilini Denizli takip etmekte ve 14.000 ton tütün üretimi olmuştur. Tütün ekimi yapılan illerdeki köylüler geçimlerini tütüncülükle sağlamaktadırlar. Tütün ekimi devlet kontrolünde olmaktadır. Dünya’da Çin tütün ekiminde birinci sırada olmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio