Manisa'da, fiyatlardaki yükseliş sebebiyle Adıyaman tütünü üretiminde tekrar artış yaşandı. Üretimi zor ve zahmetli olan ürünün kilo fiyatları 6 yıl öncesinde 10-12 lira içinde değişirken, bu yıl minimum 19 lira olması bekleniyor.

yukselen-fiyatlar-tutun-uretimini-artirdi-9318490.Jpeg


2000'li senelerın başında uygulanmaya başlayan kota nedeniyle adeta bitme noktasına gelen Adıyaman tütünü üretimi, fiyatlardaki artışa bağlı olarak tekrar canlandı. Manisa'da 2012'de 22 bin üretici 362 bin dekar alanda 19 bin ton, 2013'de 26 bin üretici 421 bin dekar alanda 25 bin ton tütün üretti. 2016 senesinde Manisa'da 15 bin 150 üretici, 246 bin dekar alanda 16 bin ton Adıyaman tütünü üretimi yaptı. Bu yıl ise Manisa'nın birçok ilçesinde Adıyaman tütünü üretimi arttı. Adıyaman tütününün üretim merkezi olarak anılan Manisa'da Köprübaşı, Demirci, Selendi, Gölmarmara, Gördes, Selendi ilçelerinde araziler tütünle doldu. Naylon seralar altında yetiştirilen tütün fideleri nisan ayında toprakla buluştu. Üretimi zor ve zahmetli olan üründe kırma işlemine süregelen üreticiler bu yıl fiyatlardan ümitli olduklarını söylemiş oldu.

"FİYATLAR ÇİFTÇİYLE BİRLİKTE BELİRLENMELİ"

tutarların daha yüksek olması gerektiğini kaydeden Selendi Ziraat Odası Başkanı Servet Akyıldız ilçelerinde bu yıl 3 bin ailenin Adıyaman tütünü ektiğini açıkladı. 2016 yılında tütün taban fiyatının 13, baş fiyatının ise 17 lira olduğunu hatırlatan Akyıldız, "Bu yeterli bir rakam değil. Bu yıl çiftçi minimum 21 lira bekliyor. Çiftçinin görüşü alınmadan, maliyet hesabı yapılmadan fiyatı tüccar belirliyor. Hepimiz bunun değişmesini istiyoruz. Bizlik fiyat 25 lira olmalı. Çiftçi ve tüccar birlikte fiyat belirlemeli" diye konuştu. Akyıldız artan tütün ekiminin yağışlardan olumsuz etkilendiğini de belirtti. Üreticiye destek isteyen Akyıldız, "Üreticinin zararı tespit edilmeli. Bu yıl biraz umudumuz vardı, Adıyaman tütünü ekimi fazlalaşmıştı. Sadece yağışlar bizi etkiledi" diye mevzuştu. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur da tütün üretimi meydana getiren çiftçilerin dolu nedeniyle ürünlerini yitirdiğini söyleyerek, "Saruhanlı bölgesinde tütünde düşüş var. Yağışlar ve dolu nedeniyle tütün büyük zarar gördü" dedi.

"ADIYAMAN TÜTÜNÜ MEŞAKKATLİ BİR ÜRÜN"

Köprübaşı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik de, tüccarın Adıyaman tütününü dikmeden ön ödeme vermesinin çiftçiye cazip geldiğini vurguladı. Çelik, "Geçen yıl organik Adıyaman tütünü 21 liraya kadar yükseldi, organik olmayan tütün fiyatı da 17 liradan satıldı. Senelerdir tütün üretimi yapmayan üreticiler de yeniden tütün ekmeye başladı" dedi. Gördes'te ise 2 bin 200 ailenin firmalarla sözleşme yaptığını ifade eden Gördes Ziraat Odası Başkanı Mehmet Koç, "Sözleşmeye nazaran tütün ekimleri yapılıyor. Organik tütünün 23 lira, organik olmayan tütünde fiyatın 19 lira olmasını bekliyoruz. Adıyaman tütünü meşakkatli bir ürün. Bundan 10 yıl öncesinde fiyatlar yarı yarıya düşüktü. Toplam ürün fazlaydı, kota fazlası tütünler alınmamıştı. Fiyatlar çok düşmüştü. Şimdi fiyatlar birazcık daha terfi etti" diye konuştu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla SEF URLs by Artio